Co se děje ve světě

Festivalové léto ve světě: Down the Rabbit Hole v Nizozemsku

Vydáno 4. 4. 2018 | Letuška.cz Redakce
image

Máte už plány na prázdniny? Co takhle letos vyměnit obligátní cestu do Chorvatska za něco zábavnějšího – třeba hudební festival na nějakém vzrušujícím místě! Jako první tip přinášíme Down the Rabbit Hole, takřka surrealistický festival uprostřed holandského venkova, kam každý rok jezdí velké hudební hvězdy. 

V loňském roce jsme měli tu možnost se festivalu zúčastnit a byl to zážitek na celý život. Jak název napovídá, účastníci si připadají tak trochu jako v Říši divů. Tu obrovské jezero, v němž se můžete vykoupat, támhle pitoreskní domeček plný blyštivých sklíček, kde se tančí salsa, o kousek dál pravidelné lekce jógy v jakési jurtě. A všude kolem plno stagí, na nichž hrají světoví interpreti. Loni jsme měli štěstí například na rockové Fleet Foxes nebo Cage the Elephant, elektronickou superkapelu Moderat, legendární hiphopové duo De La Soul a folkového hudebníka Father John Misty. 

Jak to vypadá s line-upem letos? A na co se vůbec můžete těšit?

image

Programu vévodí svatá trojice Queens of the Stone Age, Nick Cave & The Bad Seeds a Anderson .Paak & The Free Nationals. Zatímco první dvě zmiňovaná tělesa jsou legendami na svém rockovém poli, Anderson .Paak a jeho kapela zazářili teprve nedávno (zato intenzivně) svou fúzí soulu, rappu a funku. 

Headlinerům může ale směle konkurovat drtivá většina zbytku line-upu. Pozvání na festival přijala britská rocková kapela Franz Ferdinand, o jejímž pražském koncertě na začátku března se asi bude ještě chvíli mluvit. Na Down the Rabbit Hole přijede i hudebnice St.Vincent, renesanční žena a fenomenální kytaristka, která za své eponymní album získala v roce 2015 cenu Grammy. Francouzštinu si budete moci procvičit při zpěvu textů kapely La Femme, francouzské new wave senzace, jejíž hit Où va le monde se stal hymnou nejednoho roadtripu. 

image

Abychom nevychvalovali jen line-up – i milovníci jídla se mají na co těšit. V areálu najdete hned několik jídelních koutů, zapomeňte ale na festivalovou stravu tak, jak ji znáte. Už žádné klobásy, langoše a mastné hranolky. Ráno si můžete dát čerstvé vafle s ovocem, odpoledne zajít na geniální ramen a večer si objednat pizzu z kamenné pece. A hranolky tu najdete také, ale v poněkud civilizovanější a lahodnější podobě! Pořídíte tu kuchyni ze všech koutů světa, ať už máte chuť na indickou, čínu nebo pořádný americký burger.

image

V programu jistě nesmíte vynechat koncert londýnského zpěváka Samphy, který si vás svým sametovým hlasem a osobitým přístupem k elektronické hudbě chtě nechtě získá. Podobně je na tom i britská umělkyně Jorjy Smith, která kombinuje r&b se soulem a okouzluje nejen silným hlasem, ale i neodolatelným charismatem. Získání Grammy v roce 2018 katapultovalo kapelu Portugal. The Man mezi hvězdy současné alternativní scény. Jejich hitovka Feel It Still vás nemohla minout, ani kdybyste se jí vyhýbali sebelíp. 

image