Co se děje ve světě

Jak tvrdá je realita? Turisté mohou zažít noc v indickém slumu

Vydáno 8. 2. 2018 | Letuška.cz Redakce

Indie je plná dechberoucích krás, ať už je řeč o monumentálním pomníku Tádž Mahal, Himalájích na severu země, nebo slonovinově bílých plážích v bývalé portugalské kolonii Goa. Lidé do Indie jezdí s různými cíli – ochutnat pravou indickou kuchyni, cvičit jógu a třeba se i vydat na několikadenní trek do hor. Realita je ale pro drtivou většinu Indů zcela odlišná – a právě ji mohou turisté nyní poznat v Bombaji, šestém nejlidnatějším městě na světě. 

S nápadem přivést turisty do slumů přišel Holanďan David Bilj, jenž pracuje pro bombajskou neziskovku. Hlavním důvodem, proč by rád cizincům slumy představil, je fakt, že jsou chudinské čtvrti nedílnou součástí skutečného života v Bombaji. “Každý, kdo chce porozumět životu v tomto velkoměstě, by měl poznat i život v jeho slumech,” tvrdí v rozhovoru pro The Guardian Bilj. 

Turisté si tak mohou vyzkoušet život v reálném prostředí u opravdové rodiny se vším, co ke slumu patří. S veřejnými toaletami, které využívá víc než padesát rodin, i skromným zařízením příbytků. Jedna noc stojí 22 liber, přičemž celá obnos peněž jde na konto rodiny, u níž turisté přespí. 

Kritici však odsuzují snahu zpopularizovat chudobu. Navíc podle nich nejsou slumy žádnou zoo nebo muzeem, aby sem turisté mohli chodit za zážitky.