Co se děje ve světě

Pláž Maya Beach v Thajsku z kultovního filmu s DiCapriem se uzavírá turistům. Které další místo ní navštívit?

Vydáno 26. 2. 2018 | Letuška.cz Redakce

Jedna z nejslavnějších pláží světa, která sehrála ústřední roli ve filmu Dannyho Boyla Pláž, projde v létě důkladnou revitalizací. Ačkoli se jedná o atrakci, již si spousta turistů nechce nechat ujít, thajské úřady rozhodly, že po osmnácti letech náporu filmových fanoušků, backpackerů i rekreačních turistů-zvědavců si Maya Beach a celá zátoka zaslouží chvíli odpočinku. Především její podmořský svět včetně vzácných korálů. 

Do zátoky Maya na ostrově Koh Phi Phi se denně podívá na 5 tisíc návštěvníků, obvykle sem cestují na lodi z ostrova Phuket. Zájem o Koh Phi Phi závratně vzrostl právě po uvedení Boyleova filmu Pláž v roce 2000 - ironicky film vypráví o mladém cestovateli ztvárněném Leonardem DiCapriem, jenž má za cíl najít dokonalou, panenskou pláž. 

K uzavření pláže dojde v červnu, čištění a léčení tamní fauny a flóry potrvá do září, proběhne tedy v thajské nízké turistické sezoně. Jedná se sice o vůbec první uzavření Maya Beach, proces však není thajským úřadům neznámý – v roce 2016 uzavřely například ostrov Koh Tachai. 

Podle představitelů Univerzity v Bangkoku je osmdesát procent thajských korálových útesů zničeno, za což mohou především hotelové rezorty sídlící přímo na plážích, neopatrné shazování lodních kotev a všudypřítomný plast. Ideální by údajně bylo pláž uzavřít napořád.

Kam vyrazit místo ostrova Koh Phi Phi? 

Stejné pláže barvy slonové kosti, méně turistů. Tak to vypadá na ostrově Koh Lipe, který je obklopený azurově modrým mořem a svým návštěvníkům poskytuje exkluzivní útočiště. Pláže Sunrise a Sunset Beach navíc patří mezi vůbec ty nejlepší, kterými se Thajsko může pyšnit. Na své si přijdete i na pláži Railay na ostrově Krabi, kde na vás kromě samotné krásné pláže čeká i sportovní vyžití - horolezci si zamilovali stezky vedoucí po skalnatých ostrůvcích.