Co se děje ve světě

Velikonoce last minute: jak se slaví ve světě?

Vydáno 26. 3. 2018 | Letuška.cz Redakce

Velikonoce jsou za rohem a vy jste si najednou uvědomili, že byste vlastně rádi využili prodlouženého víkendu a vyrazili poznávat tradice jiných zemí? Žádný strach, máme pro vás pár tipů, jak si to o nejdůležitějším křesťanském svátku udělat pěkné, ať už poletíte za humny do Rakouska, nebo na jiný kontinent! 

VÍDEŇ, RAKOUSKO

Vídeň je ideální možností pro ty, co sice chtějí během velikonočních svátků zvednout kotvy, ale zároveň nepotřebují letět až na druhý konec světa. Elegantní rakouské hlavní město se vám za návštěvu odvděčí velkolepými trhy, které se podobně jako ty vánoční nesou v duchu rakouských tradic. Ze všech stran budete obklopeni za zvuku živé hudby malovanými kraslicemi, květinami a vůní typických rakouských velikonočních dobrot, třeba sladkých kynutých bochánků nebo pečeného jehněte. 

ŘÍM, ITÁLIE

Velikonoce pro odvážné! Pokud chcete zažít opravdové sváteční šílenství, zamiřte do italské metropole – na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu si můžete spolu s tisíci dalšími lidmi vyslechnout papežův projev, zúčastnit se jedné z velikonočních mší a užívat si slavnostní atmosféru, kterou je Řím o nejdůležitějším křesťanském svátku vyloženě prošpikovaný. Jen se připravte na všudypřítomné davy, kterým se můžete hladce vyhnout třeba dlouhým obědem v jedné z tamních restaurací. A nezapomeňte si objednat vino frizzante! 

AMSTERDAM, NIZOZEMSKO

Jaro v Amsterdamu je krásné nejen na Velikonoce, ale proč nevyužít prodlouženého víkendu právě k návštěvě nizozemského velkoměsta! Namísto tradičních slavností, kterých se dočkáte třeba ve Vídni, se připravte na pořádnou vizuální nálož v podobě barevných tulipánů, krokusů, hyacintů, lilií a dalších krás. Pokud si však chcete užít barevný Amsterdam co nejintenzivněji, naplánujte si výlet až od středy 18.dubna do soboty 22.dubna. V tomto termínu se tu totiž koná Květinová slavnost – slavnostní průvod vedoucí z Noordwijku až do Harlemu. 

RIO DE JANEIRO, BRAZÍLIE

Nebojte se během Velikonoc mířit výš a zaletět si třeba na jiný kontinent! Latinská Amerika, zejména potom Brazílie, je jedna nejvíce věřících oblastí na světě. Velikonoce jsou tu proto velmi důležitým svátkem, který temperamentní Brazilci musí náležitě oslavit! V Brazílii se slaví Semana Santa, svatý týden, během něhož se koná nespočet průvodů a provádí mnoho tradičních křesťanských rituálů. Čistě čokoládová nadílka ale v Riu (na rozdíl od zbytku slavícího světa) zrovna nefrčí – místo toho Brazilci vkládají do velkých dutých čokoládových vajec hračky nebo sladkosti. 

EDINBURK, SKOTSKO, VELKÁ BRITÁNIE

Velikonoce jsou ve Skotsku pohodovou tradicí, během níž se tamní obyvatelé zúčastní sváteční mše, připraví pro svou rodinu či přátele velkou hostinu a zbytek svátků stráví hledáním schovaných vajíček. Na těch se místní dovedou skutečně vyřádit – vajíčka se skví nejrůznějšími barvami a vzory! Speciální událost letos připravila třeba Královská botanická zahrada, jejíž návštěvníci budou moci místo klasického obdivování probouzející jarní přírody užít trochu zábavy. Velikonoční zajíček tu totiž nechal pro děti i milovníky čokolády nadílku. 

SEVILLE, ŠPANĚLSKO

Andalusie se Seville v čele jsou nejlepším místem, kde ve Španělsku strávit Velikonoce. V oblasti působí 52 křesťanských spolků a bratrstev, které po celý Svatý týden pořádají velké průvody v tradičních hábitech a maskách. Oslavy vrcholí v den vzkříšení Ježíše, kdy se tančí v ulicích, pojídají sladké dorty a městem voní miliony květin, jimiž je vyzdobeno.