Co se děje ve světě

Zažijte jedinečnou rajčatovou válku na španělské La Tomatině 2018

Vydáno 15. 6. 2018 | Letuška.cz Redakce

Nejčervenější událost roku – La Tomatina, jedinečná příležitost, během níž můžete beztrestně házet po ostatních rajčaty. A ještě je to společností vítáno! La Tomatina se koná každou poslední srpnovou středu již od padesátých let minulého století ve městě Buñol, kde se kvůli rajčatové bitvě každoročně sejdou tisíce lidí. Akci pořádá tamní radnice, která do nákupu rajčat a jejich dopravy investuje pravidelně několik desítek tisíc eur. 

Tradice započala v srpnu roku 1945, kdy se mezi buñolskými obyvateli strhla potyčka a začali po sobě házet zeleninu a ovoce trhovců stojících poblíž. Autoritářský režim Francisca Franca akci v padesátých letech zakázal, později se Španělé ke zvyku vrátili a pro svou jedinečnost se stal známým po celém světě. Kromě Španělů si proto do malého městečka ležícího 40 kilometrů od Valencie jezdí hodit rajčetem i nespočet turistů.

Rajčatová válka obvykle trvá hodinu, po níž je náměstí městečka doslova zavalené rozmačkanými rajčaty. Účastníci po bitvě vypadají, jako by se vykoupali v protlaku, místní pro ně proto mají připravené hadice s vodou – ostatní se jdou umýt do nedalekého jezírka. 

Ačkoliv se La Tomatina zdá být divokou spontánní akcí, má několik pravidel, které je třeba dodržovat. Účastníci po sobě nesmí házet lahve ani jiné předměty, taktéž nesmí trhat sobě ani ostatním oblečení. Stejně tak s kousky šatníku nelze házet. Z bezpečnostních důvodů by měli každé rajče před hozením zmáčknout, aby někoho tvrdým nárazem nezranilo, a po zaznění druhého výstřelu ze startovací pistole je nařízeno přestat házet. 

Datum letošního ročníku vyšlo na středu 29. srpna. Vstupné vyjde na 12 eur, tedy necelých 300 korun.