Praktické informace

Představujeme letiště Kodaň

Vydáno 12. 5. 2024 | Letuška.cz Redakce
Dosáhněte vašeho vysněného cíle s letenkami od Letušky.

Kodaň (CPH)

Kodaň

Mezinárodní letiště Kodaň Kastrup je jedno z největších a nejmodernějších letišť v Evropě a největší skandinávské letiště. Nachází se 8 km jižně od centra Kodaně na ostrově Amager. Kodaňské letiště má jednu budovu rozdělenou do tří terminálů. Příletová hala je společná pro oba terminály a vede do jediného výstupu směrem ke stanicím a zastávkám MHD. Oficiální stránky letiště. Pro sledování vašeho letu nebo mapu letiště si můžete stáhnout letištní aplikaci.

Měna – V Dánsku je oficiální měnou dánská koruna, zkratka DKK.

Ubytování

Kodaň

Ubytování v blízkosti letiště

Hotely v docházkové vzdálenosti od letiště jsou Clarion Hotel Copenhagen Airport a Comfort Hotel Copenhagen Airport.

Ubytování ve městě

Díky tomu, že Kodaň je kompaktní město, většina hotelů se soustřeďuje ve středu města. Pokud chcete ušetřit a vyhledat si ubytování mimo střed města, doporučujeme hledat místa v blízkosti metra. Rozhodnout se, kde se ubytovat, vám může pomoci charakteristika jednotlivých čtvrtí:

Indre By: Historické centrum Kodaně s krásnou architekturou a malebnými uličkami. Ideální čtvrť pro ubytování, kde si můžete užít kouzlo starého města, místní bary, kavárny a restaurace. Je dobře ovladatelná pěšky, což umožňuje procházky křivolakými uličkami a objevování skrytých pokladů města. Zajímavosti: Botanická zahrada u jezera, Dánské centrum designu, Tivoli Garden a pěší nákupní ulice Strøget.

Vesterbro: Turistická čtvrť s multikulturní atmosférou, uměleckou scénou a bohémským duchem. Ulice jsou lemovány kavárnami, módními butiky a galeriemi. V blízkosti se nachází Tivoli Gardens.

Østerbro: Tato čtvrť je známá svou rodinnou atmosférou, příjemnými ulicemi a rozsáhlými zelenými prostory. Østerbro nabízí pohodlné a klidné ubytování s dobrou dopravní dostupností do centra města.

Christianshavn: Tato čtvrť je známá svými malebnými kanály, historickými domy a alternativní atmosférou. Christianshavn je také domovem slavného svobodného města Christiania. V této čtvrti najdete několik stylových hotelů a penzionů s krásným výhledem na vodu. Zajímavosti: kostel se spirálovou věží Vor Frelsers Kirke.

Nørrebro: Rychle se stává jednou z nejmódnějších kodaňských čtvrtí. Nabízí multikulturní atmosféru, uměleckou scénu a trendy místa. Zajímavosti: Sushi bary a živá atmosféra.

Frederiksberg: Oáza přírody s krásnými parky a zelenými plochami. Zajímavosti: Procházka po parku Frederiksberg Have.

Ørestad: Avantgardní čtvrť s moderní architekturou. Zajímavosti: Moderní budovy a urbanistický design.

Tipy na zajímavé hotely v různých cenových relacích. Na Hostelword.com si můžete vyhledat kodaňské hostely a levnější hotely, pokud cestujete sami, tak třeba i dormsů (lůžek ve společných pokojích).

Využijte naší široké a pestré nabídky dovolenkových ubytovacích kapacit na míru.

Doprava z letiště

Kodaň

Dopravu z letiště zajišťují linky metra, vlaků a autobusů. Městská hromadná doprava v Kodani je integrovaná a na všechny druhy dopravy vám stačí jedna jízdenka za stejnou cenu.

Jízdenky

Cena jízdenky je určena počtem projetých zón. Z letiště (zóna 4) do centra Kodaně (zóna 1) pojedete pouze přes zónu 3, dohromady tedy potřebujete lístek pro 3 zóny. Mapa zón a podrobný ceník.

 • 90minutový lístek (3 zóny): 30 DKK
 • 24hodinový lístek (zóny 1–4): 90 DKK

Jednodenní a vícedenní lístky se nazývají City Pass Small a zóny pokrývají cestu z letiště do centra města.

Kde koupit jízdenky

Jízdenky na MHD zakoupíte v automatech v příletové hale nebo u stanice metra. Jízdenku neoznačujete, je platná od doby zakoupení. Jízdenky si můžete také zakoupit přes aplikaci DOT kodaňského dopravního podniku. Jízdenku si v aplikaci aktivujete potvrzením, při nástupu a výstupu není třeba validovat.

Metro

Letiště spojuje s centrem žlutá linka M2. Stanice metra se nachází v přímém prodloužení terminálu 3. Metro je v provozu bez přestávky celý den i v noci. Metro jezdí v denních a večerních hodinách každých 4–6 minut, v noci v intervalu 15–20 minut. Z nádraží Nørreport to na letiště metrem trvá 15 minut. Mapa metra a další informace.

Vlak

Z letiště se dostanete do centra také vlakem. Vlakové nádraží CPH Lufthavn se nachází u terminálu 3. Lístek na vlak i cena jsou stejné jako na ostatní druhy MHD. Na hlavní vlakové nádraží København H cesta zabere 15 minut, do Østerport 24 minut. Z letiště jezdí také pravidelné spoje do Švédska. Pro vyhledání spojení využijte stránky železničního dopravce nebo aplikaci DOT.

Autobus

Mezi centrem Kodaně a kodaňským letištěm jezdí několik autobusových linek, do centra je to linka 5C, která jezdí 24 hodin denně. Přesto se jedná o nejpomalejší způsob dopravy, cesta trvá zhruba 40 minut. Pro vyhledání spojení využijte stránky dopravce nebo aplikaci DOT.

Dálkové autobusy

Další autobusové společnosti jezdí na trasách z letiště do jiných částí Dánska a Švédska. Informace o trasách a jízdních řádech naleznete na webových stránkách společnosti:

Taxi

Stanoviště pro taxi z letiště do centra se nachází u terminálu 3. Taxislužba v Kodani má regulované ceny, řídí se taxametrem a všechny přijímají platební karty. Cesta mezi letištěm a centrem města trvá zhruba 20 minut a stojí 250 DKK v závislosti na provozu. Pokud si chcete zavolat taxi přes aplikaci, v Kodani fungují dvě hlavní společnosti DanTaxi and Taxa 4×35. Společnosti Uber a Bolt v Kodani své služby nenabízí.

Sdílená městská auta – GreenMobility

3 minuty chůze od terminálu 3 na parkovišti P7 je stanoviště městských aut GreenMobility. Po stáhnutí aplikace a registraci si zde můžete vypůjčit elektromobil a vydat se na cestu po Kodani. Cena pronájmu jsou 4 DKK za minutu, plus poplatek 49 DKK za zahájení a ukončení cesty na letišti.

Využijte naší nabídky pronájmu auta přímo od Letušky. 

Letenky

Kodaň

Přímé lety z Prahy (PRG) do Kodaně (CPH) zajišťují společnosti Norwegian Air International, Scandinavian Airlines, Ryanair, Eurowings a Smartwings. Let trvá cca 1 hodinu 20 minut. Letenky si můžete zakoupit zde.

Kuchyně

Kodaň

Dánská kuchyně vychází z tradic dánských zemědělců, proto mezi používané suroviny patří maso, ryby, mléčné výrobky, mořské plody, obilniny nebo brambory. Zde je seznam 10 typických dánských jídel, která byste měli ochutnat:

Smørrebrød – otevřené sendviče na máslem potřeném žitném chlebu s různými kombinacemi masa, sýra a ozdob.

Stegt flæsk med persillesovs – toto jídlo je považováno za “národní pokrm Dánska”. Jedná se o smažený vepřový bůček podávaný s bramborami a petrželovou omáčkou.

Frikadeller – dánské masové kuličky, většinou z vepřového masa nebo ryb, příloha brambory.

Fiskefilet – do křupava smažené filety z ryb, jako je treska a platýs, často podávané s bramborovou kaší a citronovým plátkem.

Gravad laks – tradiční dánský pokrm z čerstvého lososa, který je marinován ve směsi soli, cukru, koření a bylinek, často podávaný s chlebem a hořčicí.

Sild – jako součást tradičního dánského oběda často bývají smažené, nakládané nebo marinované sledě, podávané s cibulí a křenem.

Rullepølse – masový závitek, který se skládá z mletého vepřového masa s kořením a bylinkami, kdy směs je rozprostřena na tenkou vrstvu masa, zabalená do válečku a následně vařená nebo pečená. Po vychladnutí je rullepølse krájená na tenké plátky a často podávaná jako součást tradičního dánského sendviče smørrebrød, často s hořčicí, cibulí a nakládanými okurkami.

Koldskål – podmáslí Koldskål je studený mléčný nápoj/dezert servírovaný s piškoty a ovocem, oblíbený je zejména v létě.

Rødgrød med fløde (tradiční dánský dezert) – červená kaše (z jahod, malin a ostružin) se smetanou nebo šlehačkou.

Æblekage – jablkový dort, podobný trifle, s vrstvami dušených jablek, karamelizovaných ovesných vloček a šlehačky.

Pivo – Dánsko má pestrou tradici výroby piva a je známé svou bohatou a rozmanitou pivní kulturou. Mezi tradiční značky patří Carlsberg, Faxe nebo Tuborg, ale je tu i velká nabídka malých pivovarů a v Dánsku se koná řada pivních festivalů.

V Kodani je řada foodmarketů, tedy místa se stánky s jídlem, zeleninou a ovocem. Jídlo si můžete vychutnat přímo u stánku nebo si ho vezměte s sebou do nejbližšího parku a spojte to s piknikem. Navštivte třeba tyto:

 • Broens Gadekøkken – market plný skvělého jídla, najdete jej hned za otevíracím mostem Kisses a jídlo si můžete sníst na břehu kanálu. V letních měsících skvělé místo, kde to "žije".
 • Torvehallerne – tradiční trh s potravinami u stanice metra Nørreport se dvěma prosklenými budovami, ve kterých najdete přibližně 60 stánků s jídlem, včetně čerstvých ryb a mořských plodů. Kousek od trhu je Královská zahrada a obrovský park Ørstedsparken. Skvělé místo na piknik.
 • Reffen Island – trh s jídlem ve staré loděnici, velké místo s mezinárodním výběrem jídla, nechybí lehátka na písku, skate rampy a opět možnost posedět si na břehu mořského kanálu s výhledem na vodu, lodě a protější stranu města.

Kodaň má vynikající gastronomickou scénu, která je světově uznávaná pro svou kreativitu, kvalitu lokálních surovin a širokou škálu restaurací (včetně velkého množství michelinských restaurací). České cestovatelské tipy na restaurace a kavárny v Kodani. 11 nejlepších kodaňských restaurací v různých cenových relacích podle Time Outu. 10 nejlepších kodaňských restaurací podle Tripadvisoru.

Ambasáda

Kodaň

Česká republika má v Kodani své velvyslanectví. Kontaktní informace, adresu a úřední hodiny naleznete zde.

Bezpečnost

Kodaň

Bezpečnostní situace na území Dánska i v Kodani samotné je poměrně dobrá, Kodaň je považována za velmi bezpečné město pro turisty. Nicméně tak jako ve všech větších městech i v Dánsku musíte být ostražitější na místech vyšší koncentrace lidí a dávat si pozor na své věci. V Kodani se nedoporučuje chodit v noci sám do oblasti Christianie a první čtyři bloky Istedgade jsou nechvalně známé kvůli pouliční prostituci, prodeji drog a bezdomovcům. Stejně jako jinde v Evropě i v Dánsku pro hasiče, záchranku nebo policii vytočte v případě nouze číslo 112.

Památky

Kodaň

Nyhavn: Malebný přístav lemovaný historickými domy, zakotvenými historickými loděmi a kde se nachází mnoho restaurací, kaváren a obchodů. Je to populární místo pro procházky podél kanálu, navštívit můžete dům Hanse Christiana Andersena nebo plout po kanále s vyhlídkovou lodí.

Královský palác Amalienborg: Soubor čtyř královských paláců ve stylu rokoka, které tvoří rezidenci dánské královské rodiny. Denně se zde koná výměna stráží. Součástí komplexu je i Amalienborg muzeum, kde si můžete prohlédnout královské komnaty a sbírky týkající se monarchie.

Rundetaarn: Historická kulatá věž, postavená v 17. století jako astronomická observatoř, nabízí krásný výhled na město. Po cestě na vyhlídkovou plošinu potkáte jen pár schodů, celá trasa vede ve spirálovém koridoru.

Den Lille Havfrue (Malá mořská víla): Ikona Kodaně – socha inspirovaná pohádkou Hanse Christiana.

Tivoli Gardens: Jeden z nejstarších zábavních a rekreačních parků na světě, který kombinuje atrakce, zahrady, parky a restaurace. V Tivoli se koná také řada koncertů, kulturních akcí a divadelních představení. Program akcí v Tivoli.

Nationalmuseet Národní muzeum Dánska): Muzeum zabývající se dánskou historií a kulturou od pravěku až po současnost. Nabízí bohaté sbírky artefaktů a exponátů.

Rosenborg Castle: Krásný renesanční zámek obklopený rozsáhlými zahradami, který sloužil jako královská rezidence. Prohlédnout si můžete královské komnaty nebo dánské korunovační klenoty, případně si odpočinout v přilehlé Královské zahradě.

Christiansborg Palace: Nejvyšší budova v Dánsku, která slouží jako sídlo dánského parlamentu, kancelář prezidenta, Nejvyššího soudu a dalších úřadů. Pro veřejnost jsou přístupné některé části paláce a jeho terasy nabízejí skvělý výhled na město.

Statens Museum for Kunst (Dánská národní galerie): Hlavní umělecká galerie v Dánsku, která má bohaté sbírky dánského a mezinárodního umění od středověku po současnost.

Strøget: Největší nákupní oblast Kodaně – dlouhá třída se spoustou obchodů a kaváren, třída je také oblíbeným místem pouličních umělců.

Turistické karty

Kodaň nabízí dva druhy turistických karet:

Copenhagen Card – Discover

 • varianta 24 h – 67 EUR, 48 h – 100 EUR, 72 h – 124 EUR, 96 h – 144 EUR a 120 h – 161 EUR
 • v ceně jsou volné vstupy na 80 atrakcí ve městě a okolí
 • doprava MHD zdarma ve všech zónách, včetně dopravy z letiště

Copenhagen Card – Hop

 • varianta 24 h – 72 EUR, 48 h – 104 EUR, 72 h – 128 EUR
 • volné vstupy na 40 atrakcí soustředěné ve městě
 • zdarma cestování autobusy Hop On Hop Off

Přehled všech atrakcí, na které se vztahuje Copenhagen Card.

Městská hromadná doprava

Kodaň

Městská hromadná doprava v Kodani je integrovaná a na všechny druhy dopravy (metro, vlaky, autobusy a přívoz) vám stačí jedna jízdenka. Stránka pro naplánování trasy MHD po městě.

Jízdenky na MHD

Cena jízdenky je úměrná počtu projetých zón. Mapa zón a podrobný ceník. Jednodenní a vícedenní lístky se nazývají City Pass Small a zóny pokrývají cestu z letiště do centra města.

 • 90minutový lístek (3 zóny): 30 DKK
 • 24hodinový lístek (zóny 1–4): 90 DKK

Kde koupit jízdenky

Jízdenky na MHD zakoupíte v automatech v příletové hale nebo u stanice metra. Jízdenku neoznačujete, je platná od doby zakoupení. Jízdenky si můžete také zakoupit přes aplikaci DOT kodaňského dopravního podniku. Jízdenku si v aplikaci aktivujete potvrzením, při nástupu a výstupu není třeba validovat.

Metro

Kodaňské metro vede z Vanløse přes centrum města a odbočuje buď do nového města Ørestad nebo na letiště. Metro nemá jízdní řád a mezi Vanløse a Christianshavn jezdí vlaky se čtyřminutovým intervalem (dvě minuty ve špičce). V noci jezdí nonstop s patnáctiminutovými intervaly. Vlaky jezdí automaticky a jsou bez strojvedoucích, takže se dveře v daný čas zavřou, i když do vlaku nenastoupili všichni čekající cestující. Počkejte na další vlak, místo abyste se snažili protlačit v poslední vteřině. Mapa linek a stránky provozovatele metra.

Vlaky

Městské vlaky jsou páteří dánského systému veřejné dopravy. Výrazné červené vlaky jsou čisté, moderní a vybavené bezplatným Wi-Fi. Vlaky jezdí od časného rána do pozdní noci, každá linka v desetiminutových intervalech během dne (Po–pá 6:00–18:00) a ve dvacetiminutových intervalech brzy ráno a pozdě v noci. O víkendech jezdí vlaky v noci jednou za hodinu. Vzhledem k tomu, že většina linek se spojuje na jedné železniční trati přes centrum města, mezi jednotlivými vlaky ve vnitřních obvodech je jen pár minut prodleva.

Autobusy

Kodaň má poměrně rozsáhlou síť autobusových linek. Pro návštěvníky však může být problematické zjistit, jakou linkou se do cíle vydat, protože na autobusových zastávkách je málo map sítě a jízdní řády zřídka zahrnují celou trasu. Během dne neexistují žádné jízdní řády, protože autobusy odjíždějí každé dvě až šest minut. Mnoho zastávek má malý elektronický displej, který ukazuje, kolik minut zbývá do příjezdu dalšího autobusu. Pro vyhledání vhodného spoje využijte stránku pro naplánování trasy MHD po městě nebo aplikaci DOT kodaňského dopravního podniku.

Loď

Přístavní autobusy plují přes Kodaňský přístav a na palubu můžete nastoupit se stejnými jízdenkami a kartami, jaké platí v autobusech, vlacích nebo metru. Jízdenku si můžete také koupit u obsluhy lodi.

Přístavní autobus 991 Orientkaj St. – Teglholmen

Přístavní autobus 992 Teglholmen – Orientkaj St.

Přístavní autobus 993 Nyhavn – Operaen

Na prohlídku přístavu a kanálů se můžete vydat také s dalšími společnostmi, například:

 • DFDS Canal Tours provozuje službu Hop On Hop Off, označenou jako vodní autobus, uspořádané do tří okružních výletů v severní, střední a jižní části vnitřního přístavu a kanálů.
 • Netto-bådene nabízí jednu fixně danou prohlídku, ale za mnohem nižší cenu.

Obě společnosti nabízejí výchozí body buď v Nyhavnu nebo Gammel Strand (naproti parlamentu).

Pěšky

Kodaň je kompaktní a malé město ve srovnání s ostatními hlavními městy. Památky v historickém centru se nacházejí v docházkové vzdálenosti od sebe a se zářivými barevnými domy, roubenými budovami, dlážděnými uličkami a cestami podél kanálů je procházka opravdu příjemná.

Kolo

Nejrychlejší a nejflexibilnější způsob, jak si prohlédnout Kodaň, je na kole. Čtyřicet procent místních používá své kolo každý den a město bylo navrženo tak, aby vyhovovalo cyklistům s oddělenými cyklistickými pruhy na většině větších silnic. Kolo si můžete vypůjčit v řadě půjčoven kol a mnoho hotelů půjčuje kola. Může to být i levnější alternativa k městským kolům. Mezi společnosti, které půjčují kola, patří Bike Copenhagen, Baisikeli nebo Rent a Bike Copenhagen a mnoho dalších cykloservisů. Další možností, jak si půjčit kolo, je využít městská kola provozovaná společností Donkey Republic, která se nacházejí po celém městě. Přes jejich aplikaci si kolo odemknete i zaplatíte.

Kdy je nejlepší vycestovat? 

Kodaň

Hlavní turistická sezóna (květen až září) – Hlavní turistická sezóna v Kodani obvykle trvá od května do září. Během těchto měsíců je počasí obvykle příjemné a teplé, což přitahuje mnoho turistů k procházkám po městě, návštěvě památek a relaxaci v parku či u vody. V letních měsících, zejména v červenci a srpnu, je město nejrušnější, protože je to doba, kdy se koná mnoho festivalů, událostí a kulturních akcí. Tato období jsou také oblíbená pro návštěvu zábavního parku Tivoli Gardens a pro procházky kolem přístavu Nyhavn.

Vedlejší turistická sezóna (říjen až duben) – Vedlejší turistická sezóna v Kodani obvykle trvá od října do dubna. Během těchto měsíců je počasí obvykle chladnější a méně stabilní, což může odradit některé turisty. Nicméně, i během tohoto období může být město atraktivní pro návštěvníky, kteří preferují klidnější prostředí a nižší ceny. Navzdory chladnějšímu počasí a kratším dnům, během vedlejší turistické sezóny si stále můžete vychutnat mnoho kulturních akcí, návštěvu muzeí, galerií a historických památek. Město má k dispozici širokou škálu kaváren, restaurací a obchodů, které mohou poskytnout útulné prostředí pro relaxaci a ochutnávku dánských specialit.

Nejlevnější zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Kodaň (CPH) se dají zakoupit v lednu – Typické ceny: 1 450 – 2 950 Kč.

Nejdražší zpáteční letenky bez mezipřistání Praha (PRG) – Kodaň (CPH) se dají zakoupit v červenci – Typické ceny: 2 650 – 4 600 Kč.