Co se děje ve světě

Kodaň slaví, buďte u toho! Dánská královna oslaví 75. narozeniny.

Vydáno 7. 4. 2015
Dánská královská rodina patří mezi nejstarší na světě, její historie sahá až 1000 let zpět. Její veličenstvo královna Margrethe, tedy Markéta II., je dánskou panovnicí již od roku 1972. A v dubnu oslaví 75. narozeniny. Taková oslava je příležitost k návštěvě Kodaně. Metropole bude jiná než obvykle – oděná ve slavnostním hávu.

Dánská královna Margrethe II oslaví 75. narozeniny a spolu s ní i tisíce příznivců v centru Kodaně

Kodaň se 16. dubna 2015 převlékne do slavnostního. Královna Margrethe II oslaví 75 narozeniny. Na trůnu je 43 let. Stejně jako v Británii, je i v Dánsku aristokratická hlava státu velmi populární. Podle dostupných informací nepoužívá mobilní telefon ani internet a říká, že se bez nich cítí zcela šťastná. Dánové jí odpouštějí i její zlozvyk, kterým je silné kouření – panovnice se naopak díky němu dostala i do užívaných úsloví, když Dánové říkají "kouřit jako královna Margrethe". Královna ale před časem prohlásila, že nebude kouřit na veřejnosti.
 

Mávání z balkonu i spanilá jízda v kočáře

Královský palác Amalienborg. Foto: Ursula Bach

Oslava narozenin si tedy vyžádá honosné i upřímné oslavy. Dánové se v pravé poledne shromáždí před balkonem paláce Amalienborg, odkud ve 12 hodin královna v doprovodu rodiny zamává. O půl hodiny později – ve 12.30 – projede královna v kočáře i se svým manželem kodaňskými ulicemi. Královský pár bude doprovázet husarská garda. Letenky do Kodaně si můžete rezervovat na Letušce. 
 

Jak si nejlépe užít oslavy 

  • Ideální místo k pozdravu je v ulici Kongensgade nebo na pěší zóně Strget

Úvodní foto: Paul Hansen