Tipy Letušky

EXPO 2015 – 15 zajímavostí, které jste možná nevěděli

Vydáno 27. 4. 2015
Až pojedete do Milána na EXPO, těšte se na plzeňské pivo, bílé moravské víno a zvěřinu. V restauraci se můžete projít pod českými křišťálovými lustry a pohodlí zajistí legendární dřevěné tonetky. Výstava EXPO MILAN 2015 začíná už 1. května a bude pokračovat do 31. října 2015.

Známky, orosená Plzeň a plavání v bazénu. I to vás čeká na EXPO MILANO

Do Milána se jezdí za dobrým jídlem, módou a nákupy. Nyní máme další motivaci. Už 1. května začíná po pěti letech další světová výstava EXPO MILAN 2015. Letenky do Milána máme na Letušce.  

Jak se dostat na EXPO 2015

 • Metrem. Jeďte červenou linkou do stanice Rho Fiera. 
 • Autem. Doporučujme rezervaci parkování na EXPO 2015 online.
 • Vstupenky. Lze koupit online a vyzvednout v Praze nebo na místě. 

15 zajímavostí o světové výstavě EXPO

Zahájení první světové výstavy Expo za účasti královny Viktorie (1. 5. 1851). Foto: archiv EXPO

 1. Poprvé před 164 lety. První Expo se konalo v Londýně už v roce 1851. 
 2. EXPO a Eiffelova věž. Na pařížském Expu v roce 1889, byla poprvé k vidění slavná Eiffelova věž.
 3. V Paříži šestkrát, v Česku ještě ani jednou. EXPO bylo ve Vídni, Londýně, Bruselu, Lisabonu  a také v New Yorku, Dubaji, Melbourne či dalších městech. 
 4. Název EXPO je mladý. Teprve v roce 2000 při výstavě v německém Hannoveru se Expo stalo oficiálním názvem. 
 5. Proč? Světová výstava neboli Expo je velká mezinárodní výstava průmyslu a kultury jednotlivých zemí.
 6. Vždy po pár letech. Expo nemá stálou frekvenci, podobně jako třeba Olympijské hry. Koná se vždy po několika letech. Příští se budou konat v roce 2020 v Dubaji.
 7. Pro nás významné Expo 1958 v Bruselu. Byl to jeden z největších úspěchů našeho státu ve světové konkurenci. Československý pavilon získal v celkovém hodnocení v mezinárodní soutěži zcela mimořádně a nečekaně nejvyšší cenu "Zlatou hvězdu" a dalších třináct významných ocenění. 
 8. Bruselský styl. Má počátek právě na EXPU v Bruselu. Název je odvozen od fenomenálního úspěchu, který zaznamenala československá účast na EXPU 58 v Bruselu a který motivoval československou společnost k hledání nového vizuálního stylu v architektuře a užitém umění. Dodnes můžete obdivovat sady nádobí, hračky, nábytek nebo budovy nádraží, které reprezentují styl "Brusel".  
 9. Náš pavilon půjde rozebrat a poslouží jako školka. Architekti vsadili na modulovou architekturu a vytvořili objekt, který po skončení EXPA v Miláně půjde rozebrat. Po návratu do vlasti se tak bazén, který ukazuje tradici českého lázeňství a plováren, může stát plovoucím pontonem u pražských náplavek a část budovy se přemění na mateřskou školu. 
 10. Do pavilonu se vejdete. Pojme za den až 5200 návštěvníků, stavěl se 135 dní. 
 11. Pivo hned u vchodu. Český pavilon najdete hned za vstupní bránou do milánského výstaviště. U bazénu si můžete dát tankovou Plzeň.  
 12. EXPO parfém ze Šanghaje. Tahákem české expozice minulého EXPA v Šanghaji byla Zlatá slza, dílo českoargentinského umělce Federica Díaze. Kapka byla umístěna ve skleněné krychli, do které směl vejít jen každý pětistý návštěvník. Při pohledu na kapku byly snímány jeho reakce a emoce, poté automatická pipetovací stanice namíchala z různých esencí osobní vůni.
 13. "Udržitelnost" reprezentuje právě budova pavilonu. Tématem EXPA v Miláně je i "udržitelnost". Autoři stavby z rozebíratelných modulů a recyklovatelných materiálů slibují další využití.  
 14. Unikátní série 50 tisíc známek. Česká pošta vydala speciální emisi poštovních známek. Na známkách v hodnotě 25 korun je fotografie Da Vinciho fresky Poslední večeře páně. Originál obrazu renesančního umělce je uložen v milánském kostele Santa Maria delle Grazie.
 15. V plavkách na Česko nezapomenou! Čeští tvůrci přemýšleli, čím by zaujali ve velké konkurenci návštěvníky. Vzhledem k tomu, že v českém pavilonu bude i bazén, dostanou návštěvníci místo informačních letáků plavky s potiskem na památku. 
Použité foto: n707pm, Mike Hopwood, archiv EXPO