Cestujeme po světě

15 úsměvných i neobvyklých pravidel a zákonů z celého světa

Vydáno 11. 3. 2016 | Letuška.cz Redakce
S depresí nejezděte do Milána, v Singapuru zapomeňte na žvýkačku. Také dávejte pozor v Kanadě, nelezou vaše děti po stromě? Jaká další úsměvná pravidla skrývají vyhlášky a zákoníky po celém světě?

Na houby jen v sudé dny,
pozor na žvýkačku i močení do moře!

Pokud při nervozitě nebo přemýšlení potřebujete žvýkat, nevíme, co byste si počali v Singapuru. Tam je totiž žvýkání žvýkačky zakázáno. Když se představitelů města novináři ptali, co mají dělat ti, které žvýkání uklidňuje, dostali odpověď: "Ať si dají banán!". Některé zákony ve světě jsou z našeho úhlu pohledu velmi bizarní – například čínská politika jednoho dítěte. Plánování porodnosti zavedla Čínská lidová republika v roce 1979, cílem bylo omezit rychlý růst populace. V říjnu 2015 bylo schváleno povolení 2 dětí v rodině. Než pojedete na dovolenou, může se následující "patnáctero" hodit. A budeme rádi, pokud vás pobaví.

Levné letenky už si najdete sami. 

15 úsměvných i neobvyklých pravidel a zákonů ze světa

 1. Žvýkání a plivání žvýkaček v Singapuru je zakázáno. Žvýkačku ale můžete koupit na předpis u lékaře. Za vyplivnutí žvýkačky na ulici je vysoká pokuta. 
 2. Vyměnit žárovku v australském státě Victoria může jen certifikovaný elektrikář.  
 3. Ve Spojených státech můžete řídit auto v 16 letech, ale nesmíte si koupit pivo, pokud vám není 21 let. 
 4. Na německé dálnici je zakázáno bezdůvodně zastavit, ani kvůli vymočení. 
 5. Ve Švýcarsku může majitel bytového domu zakázat splachování toalety po 22. hodině
 6. Ve Švýcarsku také nesmíte v neděli sekat trávník. Asi pojedeme do Švýcarska na dovolenou, dobře a v klidu se vyspíme... 
 7. Nesmíte zemřít ve Westminsterském paláci v Londýně. Tak zní jedno z nejneobvyklejších pravidel ve Velké Británii. A důvod? Budova Houses of Parliament je královským palácem a nebožtík by měl automaticky nárok na státní pohřeb. 
 8. V italském Jižním Tyrolsku můžete sbírat houby jen v sudé dny od 7 do 19 hodin. Pokud nemáte v Jžním Tyrolsku trvalé bydliště, zaplatíte za výlet do lesa na houby 8 eur místnímu úřadu. 
 9. Pokud jedete do Milána, usmívejte se. Představitelé města si zákaz mračení napsali i do vyhlášky. Výjimkou je jen pohřeb a návštěva nemocnice. 
 10. Japonsko dalo světu sumo, ale vyhláškou omezuje obvod kolem pasu mužů i žen od 45 let. Snaží se tím zabránit obezitě. Každý Japonec i Japonka musejí jednou za rok na kontrolní měření ke svému lékaři.  
 11. Krmení holubů v centru Benátek je zakázáno. 
 12. Zákaz pojídat nebo porcovat durian v singapurském metru a vlacích. Exotické ovoce durian totiž silně páchne a přeškrtnutý obrázek této laskominy najdete i na dveřích hotelů, vlaků a letištních budov v téměř celé jihovýchodní Asii.
 13. V kanadském městě Oshawa se nesmí lézt na stromy
 14. Ve Španělsku nesmí mít řidiči na nohou obuté žabky
 15. Na portugalských plážích je zakázáno močit do moře

Svéráz cestování