Cestujeme po světě

Místo kabelky si kupte letenku do Milána

Vydáno 26. 5. 2015
Jestli chcete dát dámě dárek, nekupujte jí kabelku, ale letenku do Milána. Město poskytuje pestrou směsici zážitků pro každého: od módy přes architekturu a operu až po fotbal. A letos přibyl nový důvod k návštěvě – v druhém největším italském městě lze až do října navštívit EXPO 2015.

Letíme do Milána! Průvodce pro fanoušky nejen módy  

V Milánu nenajdete antické památky jako v Římě, ale podíváte se, jak skvěle vypadá dobře oblečená žena a dokonale oblečený muž. Dejte si espresso a těšte se na inspiraci módních ikon Armani, Versace, Prada, Valentino a mnoha dalších. Milán je i pro fanoušky fotbalových klubů AC a Inter Milán, formulí i architektury. Milán je město překypující uměleckými poklady, město gotické katedrály Duomo, slavné Opery La Scala a fresky Leonarda da Vinciho. Ochutnáte telecí kost occo bucco a spravíte si názor na pokrm, kterému se u nás říká milánské špagety. Letenky do Milána jsou náš tip pro sezonu 2015.  

Kam za módou? Povezete zpět přeplněný kufr

Výloha  Quadrilatero d' Oro. Foto: VJ Photos

Do Milána nejezděte v keckách. Italka je téměř vždy v černém, nosí kožené lodičky, černé sluneční brýle a značkovou kabelku. Milán je světovou metropolí módy, podobně jako New York, Paříž nebo Londýn. Italská móda to je značka, ikona a skvělý vývozní artikl. 

 • Quadrilatero d´Oro. Můžete se celé dny toulat a sbírat inspiraci v lokalitě, které se říká Zlatý čtyřúhelník (Quadrilatero d´Oro), kde jsou obchody světoznámých módních návrhářů. Do dobrých módních adres patří ulice Via Montenapoleone, Via Sant’Andrea, Via Manzoni a Via della Spiga severně od katedrály Duomo. 
 • Outlety. Do Milána se za jezdí za módou, i když máte omezený rozpočet. Vyhlášené jsou totiž zdejší outlety – obchody, kde si můžete značkové zboží koupit za nižší cenu. Serravalle, Foxtown a Vicolungo a další obchodní domy jsou na okraji města a z centra vás k nim doveze autobus. 
 • Prosklený svět Galleria Vittorio Emanuele II. Přímo naproti katedrály je světoznámá nákupní arkáda ze skla a oceli Galleria Vittorio Emanuele II. Představte si několik ulic zastřešených skleněnou polokruhovou střechou. Unikátní stavba se stala vzorem pro mnoho dalších pasáží obchodních center po celé Evropě. Sem musíte zajít nejen kvůli butikům. Dejte si Aperol a sbírejte inspiraci. 

Hitem sezony 2015 je EXPO

Slavnostní zahájení předsedou rady Expo 2015, Matteo Renzi. Foto: Palazzo Chigi

Do Milána si zajeďte na EXPO. Připravili jsme pro vás několik praktických informací.  

Doprava na EXPO 2015

 • Metrem. Jeďte červenou linkou do stanice Rho Fiera. 
 • Autem. Doporučujme rezervaci parkování na EXPO 2015 online.
 • Vstupenky. Lze koupit online a vyzvednout v Praze nebo na místě. 

Které památky musíte v Milánu vidět

 • Duomo je pátou největší katedrálou na světě. Milánská Katedrála Narození Panny Marie je tématem mnoha snímků z italského Milána. A všechny důležité adresy jsou "blízko katedrály". V Itálii je gotická stavba unikátní, italské katedrály jsou spíše renesanční. Bílá velkolepá gotická stavba s mnoha věžičkami je velkolepá a půvabná. Svými rozměry je pátou největší na světě, dovnitř se vejde až 40 tisíc lidí. Katedrála je dominantou náměstí Piazza del Duomo uprostřed města.
 • Výhled ze střechy katedrály je nádherný! A když už budete v katedrále, vyjeďte výtahem nahoru a rozhlédněte se z terasy. Výhled ze "zákulisí" přes gotické věže směrem na město je úchvatný. Vstupenka v sezoně 2015 stojí 13 euro.        
 • Opera nebo divadelní muzeum La Scala. Možná vás překvapí, že budova je poměrně malá. Můžete si koupit lístky na operu, nebo navštívit divadelní muzeum. Divadlo La Scala bylo postaveno požáru v letech 1776–1778 za císařovny Marie Terezie, má dnes přes 2800 míst a je jednou z nejslavnějších operních scén. Lze s nadsázkou říct, že výběrem interpretů a nabídkou repertoáru La Scala soupeří o přízeň diváků s Metropolitní operou v New Yorku a Vídeňskou státní operou. 
 • 15 minut u Leonardovy Poslední večeře. Určitě si musíte prohlédnout slavnou nástěnnou malbu z 15. století, jejíž autorem je Leonardo da Vinci. Nachází se v milánském kostele Santa Maria delle Grazie. Freska vydržela dvojí bombardování kláštera a téměř zázrakem se dochovala až dodnes. Vzácné dílo vyžaduje zvláštní klimatické podmínky, proto ve speciálně větrané místnosti může každý návštěvník strávit přesně čtvrt hodiny. 
 • Socha, hrad a pak hurá na piknik. Doporučujeme navštívit i milánský hrad Castello. V obrovském komplexu cihlových budov sídlí mimo jiné muzeum, jehož nejzajímavějším exponátem je nedokončená socha Pietà Rondanini od Michelangela. Ke hradu patří park, který je oblíbeným místem Miláňanů, kteří sem chodí na procházky, ale i běhat, venčí tu psy, nebo si na trávníku uprostřed města udělají piknik.

Vydejte se do Navigli a dejte si espresso na břehu kanálu 

Když si pozorně prohlédnete mapu Milána, pravděpodobně budete postrádat řeku. K dopravě, obchodu i zavlažování sloužily odjakživa kanály. Nejvíc jich vzniklo ve 14. a 15. století. Na jejich výstavbě údajně spolupracoval i Leonardo da Vinci. A přestože je dnes většina kanálů ve městě skryta pod zemí, ty co zbyly, jsou pro Milán skoro tak typické jako katedrála. Vydejte se sem v pozdním odpoledni nebo po setmění. Celá čtvrť Navigli, kterou najdete jihozápadním směrem od centra, se promění v místo plné kaváren, barů a zábavy. Podél kanálů se také konají trhy nejen se starožitnostmi. Pokud si chcete odvézt suvenýr, můžete ho koupit právě tady. 

Kam za moderní architekturou? Do Porta Nuova

Porto Nuova. Foto: milanofixed

Všimli jste si, že v Miláně nenajdete středověké křivolaké uličky, kterými se proplétáte v jiných italských městech? Milán je jiný. "Město si uvědomuje svou architektonickou sílu a investuje spousty peněz nejen do rekonstrukcí staletých ikonických památek, ale i výstavby moderních obchodních komplexů," píše o Milánu Filip Pleskač na webu Studentpoint.cz. Pokud jste fandové moderní architektury, přijdete si na své. Praha má Karlín, Milán má moderní architekturu v Porta Nuova.  

 • Nejvyšší je Unicredit Tower. Se svými 231 metry se budova pyšní nejen titulem nejvyšší budova Itálie. Sedněte si na chvíli doprostřed půlkruhového komplexu a pozorujte okolní fontány.
 • Les na výšku Bosco Verticale. Střapatou dvojici obytných domů najdete blízko stanice metra Garibaldi. Na fasádě, balkonech a terasách bude postupně vysazeno 900 stromů.
 • Vyhlídka z Palazzo Lombardia. Doporučujeme vyjet nahoru a podívat se na město z výšky 163 metrů. 
 • Krásný Diamond Tower. Unikátní tvar budovy navrhl Lee Polisano společně s newyorskými architekty ze studia Kohn Pedersen Fox, kteří jsou známí i z pražského Karlína.  

Co budete v Milánu jíst a pít?

Legendární Campari s tradicí již od roku 1860. Foto: Campari America

 • Aperitivo. Společenská událost, kterou musíte zažít. Zhruba od 19 hodin se Italové potkávají na sklenku a "něco malého". Navštívíte bar, objednáte si pití a na talířek si můžete naskládat dobroty z připravených táců. Můžete ochutnat saláty, těstoviny, sýry, sušenou šunku, tyčinky, chleby nebo třeba naložené olivy. 
 • Campari. Bylinný hořkosladký destilát vznikl právě v Milánu. A nejstylověji si ho vychutnáte v baru Camparino blízko katedrály. Tvůrcem tohoto nápoje je hostinský a destilatér Caspar David Campari, který začínal s vlastní výrobou lihovin už v roce 1860.
 • Osso bucco. „Osso“ je italsky kost, „bucco“ znamená díra, tedy kost s dírou. Základem pokrmu, které dostanete v restauraci i u Italů doma, je kus masa z telecího kolena uříznutý napříč i s morkovou kostí. Morek se při dušení vypeče a šťávě dodá patřičnou sílu i chuť.  
 • Milánské špagety. Historickou hvězdu mezinárodních kuchařek – těstoviny se salámem a kečupem – v Milánu opravdu nemají.