Cestujeme po světě

Místo kabelky si kupte letenku do Milána

Aktualizováno 11. 9. 2019
Jestli chcete dát dámě dárek, nekupujte jí kabelku, ale letenku do Milána. Město poskytuje pestrou směsici zážitků pro každého: od módy přes architekturu a operu až po fotbal. A letos přibyl nový důvod k návštěvě – v druhém největším italském městě lze až do října navštívit EXPO 2015.

Letíme do Milána! Průvodce pro fanoušky nejen módy  

image

V Milánu nenajdete antické památky jako v Římě, ale podíváte se, jak skvěle vypadá dobře oblečená žena a dokonale oblečený muž. Dejte si espresso a těšte se na inspiraci módních ikon Armani, Versace, Prada, Valentino a mnoha dalších. Milán je i pro fanoušky fotbalových klubů AC a Inter Milán, formulí i architektury. Milán je město překypující uměleckými poklady, město gotické katedrály Duomo, slavné Opery La Scala a fresky Leonarda da Vinciho. Ochutnáte telecí kost occo bucco a spravíte si názor na pokrm, kterému se u nás říká milánské špagety. Letenky do Milána jsou náš tip pro sezonu 2015.  

Kam za módou? Povezete zpět přeplněný kufr

image

Výloha  Quadrilatero d' Oro. Foto: VJ Photos

Do Milána nejezděte v keckách. Italka je téměř vždy v černém, nosí kožené lodičky, černé sluneční brýle a značkovou kabelku. Milán je světovou metropolí módy, podobně jako New York, Paříž nebo Londýn. Italská móda to je značka, ikona a skvělý vývozní artikl. 

 • Quadrilatero d´Oro. Můžete se celé dny toulat a sbírat inspiraci v lokalitě, které se říká Zlatý čtyřúhelník (Quadrilatero d´Oro), kde jsou obchody světoznámých módních návrhářů. Do dobrých módních adres patří ulice Via Montenapoleone, Via Sant’Andrea, Via Manzoni a Via della Spiga severně od katedrály Duomo. 
 • Outlety. Do Milána se za jezdí za módou, i když máte omezený rozpočet. Vyhlášené jsou totiž zdejší outlety – obchody, kde si můžete značkové zboží koupit za nižší cenu. Serravalle, Foxtown a Vicolungo a další obchodní domy jsou na okraji města a z centra vás k nim doveze autobus. 
 • Prosklený svět Galleria Vittorio Emanuele II. Přímo naproti katedrály je světoznámá nákupní arkáda ze skla a oceli Galleria Vittorio Emanuele II. Představte si několik ulic zastřešených skleněnou polokruhovou střechou. Unikátní stavba se stala vzorem pro mnoho dalších pasáží obchodních center po celé Evropě. Sem musíte zajít nejen kvůli butikům. Dejte si Aperol a sbírejte inspiraci. 

Hitem sezony 2015 je EXPO

image

Slavnostní zahájení předsedou rady Expo 2015, Matteo Renzi. Foto: Palazzo Chigi

Do Milána si zajeďte na EXPO. Připravili jsme pro vás několik praktických informací.  

Doprava na EXPO 2015

 • Metrem. Jeďte červenou linkou do stanice Rho Fiera. 
 • Autem. Doporučujme rezervaci parkování na EXPO 2015 online.
 • Vstupenky. Lze koupit online a vyzvednout v Praze nebo na místě. 

Které památky musíte v Milánu vidět

image
 • Duomo je pátou největší katedrálou na světě. Milánská Katedrála Narození Panny Marie je tématem mnoha snímků z italského Milána. A všechny důležité adresy jsou "blízko katedrály". V Itálii je gotická stavba unikátní, italské katedrály jsou spíše renesanční. Bílá velkolepá gotická stavba s mnoha věžičkami je velkolepá a půvabná. Svými rozměry je pátou největší na světě, dovnitř se vejde až 40 tisíc lidí. Katedrála je dominantou náměstí Piazza del Duomo uprostřed města.
 • Výhled ze střechy katedrály je nádherný! A když už budete v katedrále, vyjeďte výtahem nahoru a rozhlédněte se z terasy. Výhled ze "zákulisí" přes gotické věže směrem na město je úchvatný. Vstupenka v sezoně 2015 stojí 13 euro.        
 • Opera nebo divadelní muzeum La Scala. Možná vás překvapí, že budova je poměrně malá. Můžete si koupit lístky na operu, nebo navštívit divadelní muzeum. Divadlo La Scala bylo postaveno požáru v letech 1776–1778 za císařovny Marie Terezie, má dnes přes 2800 míst a je jednou z nejslavnějších operních scén. Lze s nadsázkou říct, že výběrem interpretů a nabídkou repertoáru La Scala soupeří o přízeň diváků s Metropolitní operou v New Yorku a Vídeňskou státní operou. 
 • 15 minut u Leonardovy Poslední večeře. Určitě si musíte prohlédnout slavnou nástěnnou malbu z 15. století, jejíž autorem je Leonardo da Vinci. Nachází se v milánském kostele Santa Maria delle Grazie. Freska vydržela dvojí bombardování kláštera a téměř zázrakem se dochovala až dodnes. Vzácné dílo vyžaduje zvláštní klimatické podmínky, proto ve speciálně větrané místnosti může každý návštěvník strávit přesně čtvrt hodiny. 
 • Socha, hrad a pak hurá na piknik. Doporučujeme navštívit i milánský hrad Castello. V obrovském komplexu cihlových budov sídlí mimo jiné muzeum, jehož nejza