Cestujeme po světě

Světové vyhlídky, odkud je opravdu pořádný výhled

Vydáno 1. 12. 2015
Jestli se bojíte výšek, zůstaňte v nižší nadmořské výšce a dejte si něco dobrého v baru. Pro vás je tento článek vhodný jen ke čtení. Vy ostatní vzhůru do oblak! Máme pro vás kývající se lávku, mrakodrap i chůzi po skleněném ochozu.

5 vyhlídek, kde se vám žaludek pořádně zhoupne

Pěkných výhledů je na světě jistě celá spousta. My jsme pro vás ale vybrali ty, které kromě nádherných panoramat nabízejí i dobrodružství a k jejich návštěvě je mnohdy třeba sebrat pořádný kus odvahy. Pokud jste tedy připraveni zatajit dech a překonat závrať, nechte se námi zlákat na vzrušující výpravy.

Stromové rozhledny z betonu a kovu v Singapuru

Až padesát metrů vysoké pestrobarevné stromy z betonu a kovu se vypínají nad jezerem, obklopeném exotickými keři – to není scéna z futuristického filmu, ale zábavně-naučný park Gardens by the Bay v Singapuru. V útrobách těchto umělých stromů se skrývají schodiště a kromě vyhlídky se na vrcholu nachází i bistro. Nejhezčí výhled však přichází teprve po setmění – stromy se rozsvěcují barevnými světly a všechny budovy v zátoce září pestrou škálou odstínů. Panoramatu vévodí hotel Marina Bay se svou světelnou show. V areálu parku najdeme mimo jiné skleník s umělými vodopády, druhý pavilon zase představí vzácné rostliny z několika kontinentů. Vše je propojeno s mobilní aplikací, která nabízí nový rozměr poznávání přírody. 

V Rakousku můžete vystoupat po schodech do nikam

Na úpatí druhé nejvyšší hory Severních vápencových Alp se nachází vyhlídková trasa, která rozhodně není pro slabší povahy. Na její začátek vás pohodlně dopraví prosklená lanovka s úžasným panoramatickým výhledem, která se do výšky 1000 metrů dostane za necelých 6 minut. Na trase je nejprve třeba překonat kovový most vedoucí přes téměř 400 metrů hlubokou propast. Nejodvážnější návštěvníci si pak mohou vychutnat atrakci známou jako Schody do nikam. Jedná se o čtrnáct mřížkovaných schodů sestupujících k prosklené platformě. Odměnou za statečnost je pohled na téměř 3000 metrů vysokou horu Horer Dachstein z unikátní perspektivy. Od roku 2007 je areál doplněn o výstavu ledových soch přímo v ledovci.

Procházka po střeše mrakodrapu v kanadském Torontu

Skutečně adrenalinová zábava čeká na vrcholu mrakodrapu CN Tower v kanadském Torontu. Stačí se navléknout do horolezeckého postroje, nechat se zajistit do pevných popruhů a jste připraveni na dobrodružnou procházku po střešním ochozu ve výšce 356 metrů. Vzrušující zážitek je navíc obohacen o nádherný výhled na moře a architekturu moderního velkoměsta. Jen o pár metrů níže se nachází prosklené podlaží pro méně odvážné návštěvníky. Přestože je sklo široké jen něco málo přes 6 centimetrů, bylo by schopné unést 4 hrochy. Zamilované páry si mohou na střeše domluvit i svatební obřad, kapacita je ovšem omezená. Z bezpečnostních důvodů může být na ochozu současně jen 8 lidí.


V Malajsii přejdete nejdelší zakřivený most na světě

Dechberoucí pohledy na panenskou krajinu malajské džungle se otvírají před návštěvníky stezky Skybridge na úpatí hory Machinchang. Na jediném pilíři s výškou 82 metrů je zavěšená důmyslná kovová konstrukce, která se díky své délce 125 metrů stala nejdelším zakřiveným mostem na světě. Lávka se ve větru mírně kývá, unese něco přes 250 lidí a na stavbu byla dopravena pomocí helikoptér. K mostu turisty vyveze panoramatická lanovka. Most byl znovu otevřen po rozsáhlých vylepšeních v lednu roku 2015.

Procházka v nebi nad Grand Canyonem

Neobvyklý pohled na panorama amerického údolí Grand Canyon se naskýtá z platformy ve tvaru podkovy na samotném okraji skály. Vyhlídka je zavěšená ve vzdálenosti 21 metrů od kraje a nabízí pohled do hloubky 1450 metrů. Konstrukci tvoří mimo jiné téměř 90 tun skla dovezeného z Německa. Jako první se po plošině prošel astronaut Buzz Aldrin – člen posádky Apollo a druhý člověk na Měsíci. Stavba za 30 milionů dolarů dostala příznačný název Skywalk.  

Přečtěte si víc

Použité fotografie: Tristan Tan, K3S, Torontois.com, Aneese, archiv Letuška