Co se děje ve světě

Co podniknout na podzim? Oktoberfest!

Vydáno 3. 6. 2024 | Letuška.cz Redakce
Vyrazte s Letuškou na slavný Oktoberfest do Německa!

Co podniknout na podzim?

Oktoberfest

Chcete letošní podzim pojmout tak trošku jinak? Zajděte si na pivo! Tedy spíše zaleťte. Od 21. září do 6. října 2024 totiž v německém Mnichově probíhají slavnosti tradiční hudby, dobrého jídla, ale především piva, známé jako Oktoberfest. Ty mají dlouhou historii, vyhlášenou tradici a chutnají po zlatavém moku, který tam jezdí ochutnávat lidé z celého světa. Naladili jsme vás? Čtěte dál!

Akce plná pivní kultury vám otevře svou náruč v hlavním městě Bavorska – Mnichově. Historie zdejšího festivalového veselí přitom započala už na královském dvoře v roce 1810, a to svatbou Ludvíka Bavorského, který na oslavu svého sňatku pozval celé město. Tehdejšímu obyvatelstvu se událost tak zalíbila, že v příštím roce na počest výročí uspořádali další. Dnes se pod pivními stany můžete těšit na tupláky s pivem i nadšence z celého světa, kterých sem každoročně zavítá až 6 milionů.

Základní informace o Oktoberfestu

Oktoberfest

Ačkoli se do Oktoberfestu zapojují hospody a pivnice v celém Mnichově, to hlavní se odehrává v pivních stanech na Tereziánské louce. A tam je také nutné si místa rezervovat dopředu, ideálně na oficiálním webu. Stanů je tu několik a největší z nich se nazývá Hackerbräu-Festhalle. Ten dokáže pojmout až 9 300 hostů. O trochu menší je Augustiner-Festhalle, v němž si zase můžete vychutnat tradiční pivo z dřevěných sudů. Stan Fisher-Vroni pak nabízí oblíbené občerstvení. Do celého areálu je možné vnést batoh či tašku o maximálním objemu 3 litry. A děti do stanů mohou, ale pouze do 20 hodin.

Jak se na Oktoberfest dostat?

Mnichov

Mnichov leží zhruba 250 kilometrů od hranic s Českou republikou, a to je poměrně blízko. Samozřejmě ale také záleží, odkud se do něj vydáváte. Pokud vyrážíte z Karlových Varů, jistě bude vaše cesta pohodlnější a kratší než například z Ostravy. Tak jako tak to ale stojí za to. Teď už se jen rozhodnout, zda upřednostníte vlastní dopravu, služby mezinárodních dopravců nebo si rovnou dopřejete cestu letadlem.

Cesta na Oktoberfest autem

Pokud se rozhodnete pro cestu vlastním autem, určitě počítejte s velkými kolonami a problémy s parkováním v okolí festivalu. Proto je ideální nechat auto opodál a následně využít například městskou hromadnou dopravu, která je v době Oktoberfestu ještě posílena.

Cesta na Oktoberfest autobusem

V případě, že se rozhodnete pro služby jednoho z mezinárodních autobusových dopravců, určitě si své lístky rezervujte s dostatečným předstihem. V termínu Oktoberfestu totiž do Německa zavítá nadměrné množství turistů z Česka. Čím dříve tedy budete mít svůj lístek jistý, tím lépe.

Cesta na Oktoberfest vlakem

Vlaková doprava je další možností, jak se na Oktoberfest dostat. Spoje do Mnichova dnes nabízí celá řada dopravců, a vy si tak můžete vybrat nejen datum a čas, ale i třídu a další služby během vaší cesty. Vlakové nádraží je přitom v Mnichově umístěno přímo v centru města a na festival se pak můžete dostat městskou hromadnou dopravou.

Cesta na Oktoberfest letadlem

Cesta letadlem je vždy tak trošku zážitek. A když si k tomu navíc připočtete možnost, že budete přelétat nad historickým centrem, a užijete si tak pohled na Marienplatz nebo Peterskirche, tak už to rozhodně stojí za úvahu. Letiště v Mnichově se přitom nachází zhruba 30 kilometrů od města a je s ním propojeno pohodlnou městskou dopravou. Na Letušce.cz pro vás máme letenky vždy za ty nejvýhodnější ceny. A pokud si trošku pospíšíte, tak se jistě můžete těšit i na nižší cenu za včasný nákup.

Kde se na Oktoberfestu ubytovat?

Mnichov

Jeden den rozhodně nestačí! A to obzvláště v případě, že vyrážíte na festival, nacházející se ve městě, kde je hodně co k vidění. Protože přesně takový Mnichov je. Nemluvě o tom, že celodenní „degustace” piv je náročnou aktivitou, a jistě tak po ní budete náležitě společensky unavení. Kam ale složit hlavu? Ideálně do nějakého předem rezervovaného ubytování. Jen ne na stůl!

Kolik stojí jeden den na Oktoberfestu?

Oktoberfest

Pokud se rozhodnete Oktoberfest navštívit, je třeba počítat s vyššími náklady, a to jak za samotný Oktoberfest, tak i za vedlejší náklady, jako ubytování a služby. Co se týká samotného festivalu, cena piva, které se pije z tupláků (nádoba o velikost 1 l), se bude letos pohybovat od 13 do 17 eur. Určitě zároveň počítejte s tím, že k pivu budete chtít zakousnout i nějaké jídlo. Jedná se tedy o poměrně nákladnou záležitost, ale každý, kdo se považuje za milovníka nebo znalce piva, by měl Oktoberfest aspoň jednou za život navštívit.

Jak rezervovat letenky s Letuškou do Mnichova

Letuška

  • Web. Na našem letenkovém portálu Letuška.cz
  • Napište nám poptávku s počtem cestujících a přibližnými termíny přes Kontaktní formulář.
  • Mapa. Přehled všech letů najdete na mapa.letuska.cz.