Tipy Letušky

500 let od úmrtí Hieronyma Bosche, muzea chystají velké výstavy

Vydáno 10. 4. 2016 | Letuška.cz Redakce

500 let od úmrtí Hieronyma Bosche, Evropa chystá velké výstavy. Kam letět?

image

Jeho fantaskní obrazy jsou plné nestvůr, zla a násilí. Ale i nevysvětlitelných tajemství, nad kterými se odborníci pozastavují už 500 let. Právě půltisíciletí uplyne letos od smrti velkého holandského malíře Hieronyma Bosche, jehož dílo se stalo ve 20. století inspirací surrealistů. V Evropě se při tého unikátní příležitostí koná řada velkolepých i komorních akcí, které vám doporučujeme jako horké tipy pro turistickou sezonu 2016.

Velkolepé oslavy v nizozemském ’s-Hertogenbosch

image

Rodiště génia se pochopitelně nenechalo zahanbit a – jak říkají organizátoři na webu: "Génius se vrací domů." Alespoň prostřednictvím 20 pláten, 19 kreseb a mnoha dalších triptychů a objektů, které Noordbrabants Museum zapůjčilo právě pro tuto příležitost. Tak velký soubor se ve městě ’s-Hertogenbosch (kde tvůrce žil po většinu svého života, zde se narodil a také zemřel) ještě nikdy nepodařilo dát dohromady. Britský list Guardian ji označuje za jednu z nejdůležitějších výstav století. Oslavy začínají již v únoru řadou kulturních akcí na mnoha místech. O výstavu s názvem Visions of Genius je podle předpokladů obrovský zájem a vstupenky je třeba zakoupit dopředu online zde . Pokud chcete navštívit rodiště fenomenálního malíře, letenky do Amsterdamu si můžete rezervovat s předstihem u nás na Letušce.    

  • Výstava Visions of Genius je otevřena od 13. února do 8. května 2016. 
  • Od května až do prosince můžete ve městě sledovat efektní noční světelnou show. Na fasády domů budou tvůrci promítat fragmenty z děl Hieronyma Bosche.  
  • Bosch parade je přehlídka divadelních a tanečních představení, které chystají umělci mnoha žánrů. Pestrý celoroční program zahrnuje nejen vystoupení, ale i dílny, trh a prodej řady uměleckých předmětů včetně suvenýrů.  
  • Více informací a kompletní program najdete na webu Bosch500.nl

Hieronyma Bosche představí v madridském Pradu