Tipy Letušky

500 let od úmrtí Hieronyma Bosche, muzea chystají velké výstavy

Aktualizováno 19. 8. 2019

500 let od úmrtí Hieronyma Bosche, Evropa chystá velké výstavy. Kam letět?

image

Jeho fantaskní obrazy jsou plné nestvůr, zla a násilí. Ale i nevysvětlitelných tajemství, nad kterými se odborníci pozastavují už 500 let. Právě půltisíciletí uplyne letos od smrti velkého holandského malíře Hieronyma Bosche, jehož dílo se stalo ve 20. století inspirací surrealistů. V Evropě se při tého unikátní příležitostí koná řada velkolepých i komorních akcí, které vám doporučujeme jako horké tipy pro turistickou sezonu 2016.

Velkolepé oslavy v nizozemském ’s-Hertogenbosch

image

Rodiště génia se pochopitelně nenechalo zahanbit a – jak říkají organizátoři na webu: "Génius se vrací domů." Alespoň prostřednictvím 20 pláten, 19 kreseb a mnoha dalších triptychů a objektů, které Noordbrabants Museum zapůjčilo právě pro tuto příležitost. Tak velký soubor se ve městě ’s-Hertogenbosch (kde tvůrce žil po většinu svého života, zde se narodil a také zemřel) ještě nikdy nepodařilo dát dohromady. Britský list Guardian ji označuje za jednu z nejdůležitějších výstav století. Oslavy začínají již v únoru řadou kulturních akcí na mnoha místech. O výstavu s názvem Visions of Genius je podle předpokladů obrovský zájem a vstupenky je třeba zakoupit dopředu online zde . Pokud chcete navštívit rodiště fenomenálního malíře, letenky do Amsterdamu si můžete rezervovat s předstihem u nás na Letušce.    

  • Výstava Visions of Genius je otevřena od 13. února do 8. května 2016. 
  • Od května až do prosince můžete ve městě sledovat efektní noční světelnou show. Na fasády domů budou tvůrci promítat fragmenty z děl Hieronyma Bosche.  
  • Bosch parade je přehlídka divadelních a tanečních představení, které chystají umělci mnoha žánrů. Pestrý celoroční program zahrnuje nejen vystoupení, ale i dílny, trh a prodej řady uměleckých předmětů včetně suvenýrů.  
  • Více informací a kompletní program najdete na webu Bosch500.nl

Hieronyma Bosche představí v madridském Pradu

image
Poprvé v historii budou pohromadě všechny nejslavnější Boschovy triptychy! A kde? V Madridu! Velkolepá expozice s názvem El Bosco ve španělské metropoli tematicky doplní soubor vystavený v jeho rodném městě ’s-Hertogenbosch. Budete si tak moci prohlédnout díla, která nebudou do Nizozemí zapůjčena, kupříkladu jeden z nejznámějších triptychů – Zahrada pozemských potěšení. Do Madridu Boschovy obrazy poputují z muzeí: Museo de Arte Antiga v Lisabonu, Albertina a Kunsthistorisches Museum ve Vídni, Museum of Fine Arts v Bostonu, Metropolitan Museum of Art v New Yorku, National Gallery ve Washingtonu, Musée du Louvre v Paříži a Museo Palazzo Ducale v Benátkách. Letenky do Madridu si můžete vybrat na Letušce.  
 
  • Více informací o výstavě najdete na stránkách muzea MuseodelPrado.es
  • Výstava El Bosco je v Madridu otevřena od 31. května do 11. září 2016.  

Kdo byl Hieronymus Bosch

Podle Wikipedie je správná výslovnost malířova příjmení "Bos", vlastním jménem Jheronimus Anthonissoen van Aken a známý i jako El Bosco. O předním holandském malíři 15. a 16. století internetová encyklopedie dále uvádí: narodil se kolem roku 1450, zemřel cca 9. srpna 1516. Tvořil v rané nizozemské renesanci. Většina jeho prací znázorňuje hříchy a morální úpadek lidstva. Bosch na svých obrazech, z nichž některé byly v tehdejší době dokonce označovány za kacířské, zobrazoval člověka z vnitřní stránky i se všemi démony. Maloval nejrůznější symboly, trpící lidské i zvířecí postavy, části lidského těla, fantaskní zvířata a podivné stroje. Jeho díla jsou nesmírně originální. O detailech jeho velkolepých děl vznikají celé monografie.