Tipy Letušky

Famózní zážitky, které nabízí jen Jižní Amerika

Vydáno 22. 8. 2016 | Letuška.cz Redakce
Až poletíte do Jižní Ameriky, jistě se vám budou hodit tipy, které jsme pro vás připravili. Zaměřili jsme se zejména na památky v Peru.

Famózní zážitky, které nabízí jen Jižní Amerika 

Věděli jste, že Inkové vytvořili svůj vlastní poštovní systém? Spočíval v tom, že na vrcholcích strategicky umístěných kopců vždy seděla dvojice mužů – jeden spící a druhý netrpělivě očekávající zprávu. Odeslání zprávy spočívalo v tom, že "pošťák" běžel po systému mostů k dalšímu poštovnímu stanovišti a zpráva tak urazila desítky kilometrů. Dokážete si představit, že byste se místo odeslání esemesky museli se zprávou pořádně proběhnout? S letenkou v Jižní Americe zažijete mnoho dobrodružství, pojďte si s námi prohlédnout tento krásný kontinent.

Procházka po mostě, který je celý z trávy

Nejstarší visutý most na světě se nachází v bývalém inckém impériu a jmenuje se Qeswachaka. Místní obyvatelé křehkou stavbu každý rok vyspravují pomoci lan a provazů upletených z dlouhých travin. Most slouží lidem podle pověstí už více než 1 500 let. Lidové pověry říkají, že přijde smůla, když se k mostu přiblíží žena. Paradoxní je, že jsou to právě peruánské ženy, které vlastníma rukama pletou lana na jeho stavbu. Na to, jak se takový most staví, se můžete podívat ZDE na videu.

  • Most najdete asi 100 kilometrů od Cuzca, hlavního města Inků. 

Podívejte se do zemědělské laboratoře dávných Inků 

O neuvěřitelné pokrokovosti Inků svědčí i “laboratoř“ v Moray. Zde Inkové zkoumali vliv teploty a nadmořské výšky na různé typy plodin. Postavili zde stupňovité terasy ve tvaru kruhu a ty osázeli nejrůznějšími sazenicemi. Nejhlubší místo umělého údolí je zhruba 150 metrů hluboké a teplotní rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším bodem tvoří až 15 °C.

  • Moray je běžně přístupné turistům a leží necelých 50 kilometrů od města Cuzco v Peru.

Po zbytcích starobylé dálnice 

Incká říše je hornatá se spoustou propastí a přepravovat se po takové krajině opravdu není nic příjemného. Inkové si toho byli vědomi a pustili se do velkolepé stavby jednoho z prvních systému silnic. Tak vznikla legendární Velká cesta Inků. Osm metrů široké cesty byly dlážděné a vedly většinou přímým směrem. Ve výsledku se jim povedlo postavit téměř 40 000 kilometrů cest a putování po impériu tak bylo mnohem snazší. Kolem silnice, kudy chodili pěší a putovaly karavany (vozy v té době ještě neznali), byla na mnoha místech stromořadí a zavlažovací kanály

  • Části původního systému silnic můžete sami projít například v okolí města Cuzco, památky Machu Picchu či v okolí komplexu ruin Sacsayhuaman.

Největší město z hlíny Chan Chan

Chan Chan je významná archeologická lokalita v Peru pokrývající plochu okolo 20 km². Na této ploše se nachází pozůstatky jednoho z nejvýznamnějších center předkolumbovské Ameriky. Areál Chan Chan, kompletně vystavěný z nepálených cihel, je na seznamu dědictví UNESCO. Jeho počátky se datují až do roku 900 před naším letopočtem. Kolem roku 1300 se stalo hlavním městem království Čimů, které bylo hlavním rivalem inckého impéria. Inkové království nicméně v patnáctém století dobyli a rozšířili svou říši na neuvěřitelné 2 miliony kilometrů čtverečních.

  • V místním muzeu si můžete prohlédnout proslulou inckou keramiku, která je temně černá.  

Ruiny Winay Wayna

Jen pár zastávek od světoznámého Machu Picchu leží na vlakové trase Inca Trail často přehlížené ruiny Winay Wayna. Byla by velká škoda právě toto místo při cestování po Peru vynechat. Stavby jsou posazené v kopci nad řekou Urubamba, jsou propojené důmyslnými schodišti a konstrukcemi bývalých fontán. Okolí lemují terasy na pěstování zeleniny a z místa je krásný výhled na říční údolí. Po Inka Rail navíc jezdí krásné historické vlaky, o kterých jsme psali ZDE 

  • Zajímavé je, že strmý svah s terasami, je v nadmořské výšce 2 650 metrů.

Letíme do Jižní Ameriky

Použité fotografie: Annie S, Winslowdl, Milton Ochoa, Sebastien Rigault, Franks Photos, Alvaro Rojas, Art DiNo/ Flickr.com