Tipy Letušky

Famózní zážitky, které nabízí jen Jižní Amerika

Vydáno 22. 8. 2016 | Letuška.cz Redakce
Až poletíte do Jižní Ameriky, jistě se vám budou hodit tipy, které jsme pro vás připravili. Zaměřili jsme se zejména na památky v Peru.

Famózní zážitky, které nabízí jen Jižní Amerika 

image

Věděli jste, že Inkové vytvořili svůj vlastní poštovní systém? Spočíval v tom, že na vrcholcích strategicky umístěných kopců vždy seděla dvojice mužů – jeden spící a druhý netrpělivě očekávající zprávu. Odeslání zprávy spočívalo v tom, že "pošťák" běžel po systému mostů k dalšímu poštovnímu stanovišti a zpráva tak urazila desítky kilometrů. Dokážete si představit, že byste se místo odeslání esemesky museli se zprávou pořádně proběhnout? S letenkou v Jižní Americe zažijete mnoho dobrodružství, pojďte si s námi prohlédnout tento krásný kontinent.

Procházka po mostě, který je celý z trávy

Nejstarší visutý most na světě se nachází v bývalém inckém impériu a jmenuje se Qeswachaka. Místní obyvatelé křehkou stavbu každý rok vyspravují pomoci lan a provazů upletených z dlouhých travin. Most slouží lidem podle pověstí už více než 1 500 let. Lidové pověry říkají, že přijde smůla, když se k mostu přiblíží žena. Paradoxní je, že jsou to právě peruánské ženy, které vlastníma rukama pletou lana na jeho stavbu. Na to, jak se takový most staví, se můžete podívat ZDE na videu.

  • Most najdete asi 100 kilometrů od Cuzca, hlavního města Inků. 

Podívejte se do zemědělské laboratoře dávných Inků 

O neuvěřitelné pokrokovosti Inků svědčí i “laboratoř“ v Moray. Zde Inkové zkoumali vliv teploty a nadmořské výšky na různé typy plodin. Postavili zde stupňovité terasy ve tvaru kruhu a ty osázeli nejrůznějšími sazenicemi. Nejhlubší místo umělého údolí je zhruba 150 metrů hluboké a teplotní rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším bodem tvoří až 15 °C.

  • Moray je běžně přístupné turistům a leží necelých 50 kilometrů od města Cuzco v Peru.

Po zbytcích starobylé dálnice 

Incká říše je hornatá se spoustou propastí a přepravovat se po takové krajině opravdu není nic příjemného. Inkové si toho byli vědomi a pustili se do velkolepé stavby jednoho z prvních systému silnic. Tak vznikla legendární Velká cesta Inků. Osm metrů široké cesty byly dlážděné a vedly většinou přímým směrem. Ve výsledku se jim povedlo postavit téměř 40 000 kilometrů cest a putování po impériu tak bylo mnohem snazší. Kolem silnice, kudy chodili pěší a putovaly karavany (vozy v té době ještě neznali), byla na mnoha místech stromořadí a zavlažovací kanály

  • Části původního systému silnic můžete sami projít například v okolí města Cuzco, památky Machu Picchu či v okolí komplexu ruin Sacsayhuaman.