Tipy Letušky

I ve Vietnamu, Portugalsku, Norsku jsou věčně druhá města, která stojí za to

Vydáno 25. 4. 2016 | Letuška.cz Redakce
Vydejte se s námi na procházku po sedmi zajímavých a věčně druhých městech světa. Všechna mají navíc jedno společné – jsou pohodlně dosažitelná leteckou dopravou.

Věčně druhá, přesto krásná města, která stojí za to navštívit

Zeměpis je neúprosný – nehledě na krásu či kulturní význam, hlavní město je na mapě státu jen jedno. A přitom je na světě tolik překrásných měst, která by si zasloužila minimálně stejnou pozornost jako metropole.

Pojďme si o nich něco povědět. 

 

Hamburk, Německo

Druhé největší město Německa, druhý největší přístav v Evropě, ale první v nočním životě, kulturním vyžití a městské zeleni. Hamburg je právem považován za vstupní bránu Německa a díky historii delší než 1200 let oplývá neuvěřitelným osobitým šarmem.  V roce 2011 město získalo titul „Ekologické město Evropy“ a parky, záhony a zahrádky jsou opravdu všudypřítomné. Nejstarší památky můžete najít na Starém městě, kde vás na každém rohu vítají starodávné kostely. Po setmění se pozornost Hamburku soustředí do čtvrti St. Pauli, která je hlavním dějiště rušného nočního života. Najdete zde veškeré druhy zábavy od tanečních klubů po striptýzové bary. A jestli míříte do Německa, přečtěte si tip na krásnou vyhlídku blízko hranic nebo berlínské tipy .   

 

Proč letět do Hamburku

 

  • Nádherná podívaná vás čeká při pozorování samotného hamburského přístavu – vidět na vlastní oči obrovský kolos nákladní lodi je opravdový zážitek.

Bergen, Norsko

Doslova v obložení přírodních krás leží městečko Bergen na západním pobřeží Norska. Město s necelými 300 000 obyvatel je známe především jako vstupní brána k nádherným fjordům. Pohádkovou atmosféru přístavních doků ještě umocňují malebné domky v pastelových barvách. Za zmínku stojí místní rybí trhy, kde najdete čerstvé maso přímo z moře. Oblíbeným výletem je pak projížďka lanovkou na horu Fløyen, ze které je překrásný výhled na rozlehlou zátoku. 

 

Proč letět do Bergenu

 

  • Zatímco jinde po světě je nechtěné grafitti většinou důsledně odstraňováno, v Bergenu se ta nejhezčí díla umísťují za sklo. Ulice se tak stávají velkou galerií pouličního umění a malby můžete narazit skoro na každém rohu. Na Letušce najdete i letenky do Osla . 

Porto, Portugalsko

Druhé největší portugalské město Porto možná za Lisabonem zaostává svou velikostí, rozhodně se ale může chlubit neuvěřitelnou rozmanitostí architektonických památek. Ať už máte rádi moderní či klasickou architekturu, v Portu si rozhodně přijdete na své. Povinností je návštěva čtvrti Ribeira, která se nachází na břehu řeky. Při pohledu z dálky se vám může zdát, že pestrobarevné sousedství je složené z barevných krabiček od zápalek. Nenechte se ale zmást, zdánlivě hravé pestrobarevné domky jsou chráněnou památkou UNESCO s historií sahající až do patnáctého století. 

 

Proč letět do Porta

 

  • Památky doporučujeme vychutnávat spolu se skleničkou vynikajícího vína, pro které je kraj na řece Rio Douro známý. 

Johannesburg, Jihoafrická republika 

Připravte se na exotické dobrodružství – Johannesburg je opravdovou džunglí mezi městy. Ať už jde o čtvrtě, ve kterých není úplně bezpečno nebo o příhodu se lvem, který se potuloval po ulicích, Jo’burg (jak se městu mezi místními říká) ve vás probudí adrenalinem napumpované dobrodruhy. Pokud lvy pozorujete raději za bezpečnostním sklem, zamiřte do populárního Lions Parku, kde můžete africkou faunu poznat opravdu zblízka. V nabídce je i projížďka po parku v terénním džípu ve stylu safari. Do Johanesburgu se nejezdí za konkrétními památkami, ale za celkovou atmosférou. Návštěva města je unikátní životní zkušeností plnou barev, chutí a zvuků. Plánujete dalekou cestu? Víte, jaké je v exotických destinacích počasí na začátku ledna, podívejte se zde na tabulku. 

 

Proč letět do Johannesburgu

 

  • Nezapomeňte si prohlédnout i budovu Ponte Tower. Patří mezi nejošklivější budovy světa a natáčel se v ní třeba sci-fi snímek Chappie. Baví vás kontroverzní architektura? O nejošklivějších stavbách jsme psali zde .  

Krakov, Polsko

Evropské město kultury pro rok 2000 se může pyšnit bohatou historií, která sahá až do sedmého století a je jasnou volbou pro milovníky divadla, opery a umění obecně. Krakov má na rozdíl od jiných polských měst štěstí, že z náletů během druhé světové války vyvázl téměř bez újmy. Díky tomu se tisíce turistů vracejí znovu a znovu poznávat především historické centrum města, které je památkou UNESCO.

 

Proč letět do Krakova

  • Mimo jiné se Krakov pyšní největším tržištěm v Evropě, kde můžete nakoupit veškeré suvenýry. 

Ho Či Minovo Město, Vietnam

Přestože se nacházíte uprostřed Asie, v Ho Či Minově Městě můžete mít chvílemi pocit, že jste se ocitli v některé evropské metropoli – třeba v jedné z prvotřídních kaváren ve francouzském stylu. Ho Či Minovo Město není dílem pečlivě plánovaného městského urbanismu – jako jeho větší sestra Hanoj – zato je ale plné života. Ať už se občerstvujete v některém z proslulých stánků s pochutinami, nebo obdivujete místní památky, všude je nesmírně živo a svou energii město neztrácí ani po setmění. 

 

Proč letět do Ho Či Minova Města 

 

  • Starobylé chrámy vedle vysokých mrakodrapů, klasicistní budovy osvětlené neonovými světly a vybrané restauranty se sofistikovanými pokrmy – Ho Či Minovo Město je pestrou směsicí západní a východní kultury.

Košice, Slovensko

Možná byste si říkali, že u našich východních sousedů už není co objevovat, opak je ale pravdou. Malebné město Košice se od roku 2013, kdy se stalo Evropským městem kultury, opravdu činilo a zpřístupněných památek je tak více, než kdy dřív. Ať už jde o nejvýchodnější gotickou katedrálu Sv. Alžběty, Andrassyho palác či zlatý poklad v hodnotě 8 milionů eur, Košice mají co nabídnout i nejnáročnějším turistům. V zájmu autentického zážitku navíc město zrušilo tramvajovou dopravu v historickém centru a vzorná péče o památky i jejich návštěvníky je patrná na každém kroku. Vše je doplněno bohatým kulturním programem – divadla, opery a hudební kluby denně zvou na zajímavé akce. 

 

Proč se vydat do Košic

 

  • Mimo historické památky stojí za návštěvu i místní zoo, která je největší ve střední Evropě. Košice jsou znovuobjeveným klenotem Slovenska a díky letecké dopravě jste na místě za něco málo přes hodinu. 

 

Použité fotografie: archiv Letuška, Jorg Hackemann, De Visu / Shutterstock.com