Tipy Letušky

Navštivte opuštěná místa se silným geniem loci

Vydáno 12. 4. 2016 | Letuška.cz Redakce

Dříve místa žila, dnes jsou opuštěná

Dříve to zde žilo, dnes jsou místa z nejrůznějších důvodů opuštěná. Významné kulturní památky, velkolepé zábavní atrakce či proslulé divadelní sály – dokážeme si je vůbec představit bez povyku stovek lidí? Ukážeme vám sedm míst, kde v historii řinčely události, ale místa v dnešní době poněkud ztichla nebo slouží jiným účelům. A mají díky tomu zajímavou atmosféru. 

 

Začarovaný zámek Chateau de Noisy v Ardenách

Klenuté stropy, působivé vitráže, bohatě zdobené stěny – nic z toho nezachránilo neogotický zámeček Chateau de Noisy v Ardenách před pomalým rozkladem. Dům z roku 1866 byl původně zbudován jako sídlo pro šlechtickou rodinu, během druhé světové války byl zabrán německými vojáky a v poválečném období sloužil jako sirotčinec. Roku 1991 přestala budova vyhovovat normám pro zázemí dětských domovů a byla neúspěšně nabídnuta k prodeji. Dlouhá léta chátrání místu dodala temně romantickou atmosféru začarovaného zámku. Letenka do Paříže vás může zavést i do Arden. 
 

Italské město duchů Craco znáte i z bondovky

Ve městě Craco v Itálii to žilo už v osmém století, kdy se zde bohatě obchodovalo s obilím, vínem a oleji. V šestnáctém století lokální ekonomiku ještě podpořil nově vzniklý klášter, který se stal dominantou celého města. Craco nicméně jako mnoho měst v Itálii doplatilo na svou polohu – nachází se v místech se zvýšeným rizikem zemětřesení. Vzrůstající seismická aktivita donutila odejít všechny obyvatele města a od roku 1991 je liduprázdné. Tedy až na období tradiční pouti do kláštera či natáčecí dny. Opuštěné město si zahrálo například i v bondovce Quantum of Solace, biblickém Příběhu zrození či v reklamě na Pepsi Colu.
 

  • Letíte do Itálie? Letenky do Říma najdete u nás na Letušce, ceny hlídáme každou minutu. 

Zaparkujte stylově v detroitském kině Michigan

Tohle místo úplně opuštěné není, přesto jej do seznamu zařadíme. Detroitské kino Michigan bylo ve své době grandiózní demonstrací amerického ekonomického rozkvětu. Budova postavená v roce 1925 ve stylu francouzské renesance přišla na 3,5 milionu dolarů, což v přepočtu na dnešní hodnotu odpovídá šokující částce 46 milionů dolarů. V druhé polovině minulého století se sál s kapacitou 4 000 lidí začal potýkat s krizí a majitelé byli nuceni rozšířit nabídku pořádaných akcí na hokejová utkání a hudební koncerty. Mimo jiných zde vystoupil například David Bowie a to hned šestkrát po sobě. Před destrukcí chátrající sál zachránil nedostatek krytých parkovacích míst ve městě. Až poletíte do USA, můžete směle zaparkovat v místech, kde trávil večer třeba Frank Sinatra nebo Benny Goodman.
 

S průvodcem do Fukushimy

V roce 2011 si Tsunami vyžádala smrt 16 000 lidí a poškodila vše v okruhu desítek kilometrů včetně jaderného reaktoru ve Fukushimě . S opadnutím radiace se ale život začíná pomalu vracet i do těchto míst – místní nabízejí komentované prohlídky do rozbořeného města. Fukushima se tak připojila k legendárnímu městečku Pripyat, které bylo opuštěno při katastrofě v atomové elektrárně v Černobylu. Přestože radiace ve Fukushimě klesla pod smrtelně nebezpečnou hranici, do některých částí města se lidé nepodívají ještě přinejmenším 40 let.

 

Hitlerův plážový resort

Měla to být chlouba Třetí říše, komplex hotelových budov na ostrově Rujána v Německu se svých hostů ale nikdy nedočkal. Ambiciózní projekt Adolfa Hitlera měl být rekreačním střediskem pro německé vojáky – hotel měl být schopen pojmout až 20 000 lidí najednou. Narůstající náklady na chod armády si však vyžádaly škrty v rozpočtu, které posléze vedly až k úplnému ukončení stavby. Plážový resort Prora je dnes už jen tichým svědectvím jedné éry. V současné době se zvažuje o rekonstrukci a přestavbě na pečovatelský dům.
 

Westernové městečko, kde domy nejsou jen kulisami

Městečko Bodie v Kalifornii vzniklo jako spousta jiných na divokém západě během zlaté horečky. Brzy jeho ulice zaplnily saloony, prodavači opia a na denním pořádku byly i přestřelky, jak je známe z westernovek. Po vyschnutí zlaté žíly se místní začali ve velkém stěhovat, v roce 1917 do Bodie přestal jezdit vlak a poslední obyvatelé jej opustili v roce 1942. Život se ale do opuštěného města přeci jen navrátil – dnes funguje jako skanzen a všechny budovy byly zachovány ve stavu, v jakém je jejich obyvatelé zanechali.
 

Strašidelný ostrov panenek v Mexiku

Zřejmě nejdivnějším místem na našem seznamu je Isla de las Munecas – doslova Ostrov panenek. Necelé dvě hodiny od Mexico City se na vodním kanále nachází malý ostrůvek, kde jistý Julian Santana Barrera našel tělo mrtvé dívky, která se zde utopila za podivných okolností. Nějaký čas poté na vodě našel plavat panenku, která zřejmě patřila dívce. Muž se rozhodl utěšit ducha zemřelé a začal pro ni po lese rozvěšovat nejrůznější panenky. V roce 2001 muže objevil mrtvého jeho vlastní synovec – na stejném místě, kde byla nalezena mrtvá dívka. Dnes je na ostrově více než tisíc panenek a turisté si mohou objednat loďku s průvodcem.

 

Další neobvyklá místa

 

Použité fotografie: Y. Custers, Sébastien ERNEST, Francesco Battista, RowanandJonny, Ro-no, PROAndreas Meyer, Thomas A. Thompson, Esparta Palma