Tipy Letušky

Navštivte opuštěná místa se silným geniem loci

Vydáno 12. 4. 2016 | Letuška.cz Redakce

Dříve místa žila, dnes jsou opuštěná

Dříve to zde žilo, dnes jsou místa z nejrůznějších důvodů opuštěná. Významné kulturní památky, velkolepé zábavní atrakce či proslulé divadelní sály – dokážeme si je vůbec představit bez povyku stovek lidí? Ukážeme vám sedm míst, kde v historii řinčely události, ale místa v dnešní době poněkud ztichla nebo slouží jiným účelům. A mají díky tomu zajímavou atmosféru. 
 

Začarovaný zámek Chateau de Noisy v Ardenách

image
Klenuté stropy, působivé vitráže, bohatě zdobené stěny – nic z toho nezachránilo neogotický zámeček Chateau de Noisy v Ardenách před pomalým rozkladem. Dům z roku 1866 byl původně zbudován jako sídlo pro šlechtickou rodinu, během druhé světové války byl zabrán německými vojáky a v poválečném období sloužil jako sirotčinec. Roku 1991 přestala budova vyhovovat normám pro zázemí dětských domovů a byla neúspěšně nabídnuta k prodeji. Dlouhá léta chátrání místu dodala temně romantickou atmosféru začarovaného zámku. Letenka do Paříže vás může zavést i do Arden. 
 

Italské město duchů Craco znáte i z bondovky

image
Ve městě Craco v Itálii to žilo už v osmém století, kdy se zde bohatě obchodovalo s obilím, vínem a oleji. V šestnáctém století lokální ekonomiku ještě podpořil nově vzniklý klášter, který se stal dominantou celého města. Craco nicméně jako mnoho měst v Itálii doplatilo na svou polohu – nachází se v místech se zvýšeným rizikem zemětřesení. Vzrůstající seismická aktivita donutila odejít všechny obyvatele města a od roku 1991 je liduprázdné. Tedy až na období tradiční pouti do kláštera či natáčecí dny. Opuštěné město si zahrálo například i v bondovce Quantum of Solace, biblickém Příběhu zrození či v reklamě na Pepsi Colu.
 
  • Letíte do Itálie? Letenky do Říma najdete u nás na Letušce, ceny hlídáme každou minutu. 

Zaparkujte stylově v detroitském kině Michigan

image
Tohle místo úplně opuštěné není, přesto jej do seznamu zařadíme. Detroitské kino Michigan bylo ve své době grandiózní demonstrací amerického ekonomického rozkvětu. Budova postavená v roce 1925 ve stylu francouzské renesance přišla na 3,5 milionu dolarů, což v přepočtu na dnešní hodnotu odpovídá šokující částce 46 milionů dolarů. V druhé polovině minulého století se sál s kapacitou 4 000 lidí začal potýkat s krizí a majitelé byli nuceni rozšířit nabídku pořádaných akcí na hokejová utkání a hudební koncerty. Mimo jiných zde vystoupil například David Bowie a to hned šestkrát po sobě. Před destrukcí chátrající sál zachránil nedostatek krytých parkovacích míst ve městě. Až poletíte do USA, můžete směle zaparkovat v místech, kde tr