Cestujeme po světě

Kešu zraje pod hruškou, buráky v zemi. Jak vypadají rostliny ve skutečnosti?

Vydáno 17. 3. 2016 | Letuška.cz Redakce
Vanilková vůně vánoc začíná na exotické plantáži, tam, kde nikdy nesněží. Jak vypadají v přírodě plody, které známe hlavně ze supermarketu?

Kešu zraje pod hruškou, buráky v zemi. Jak vypadají rostliny ve skutečnosti?

image
Mnoho koření, semen, plodů či ořechů známe jen v podobě zataveného pytlíku v supermarketu. Možná vás překvapí, že kešu dozrává pod podivnou hruškou a není to ořech. Věděli jste, že vanilovník plocholistý je druh orchideje? Vanilkové plantáže najdete v Mexiku i ve Francouzské Polynésii, například na ostrově Bora Bora. Jako koření se používají úzké tobolky o délce 15 až 30 centimetrů, které se po sklizení nechají fermentovat. Zpočátku jsou zelené, ve zralosti hnědé, vyplněné tmavohnědou, mazlavou, intenzivně vonící hmotou, obsahující velké množství miniaturních drobných černých semen.      
 

Kešu oříšky nejsou žádné ořechy

Plod připomíná hrušku zkříženou s paprikou a říká se mu lidově "kešu jablko". Součástí neobvyklého plodu jsou právě kešu. Kešu oříšky ve skutečnosti žádnými ořechny nejsou, ale jsou to nažky (druh semene), vyrůstající na plodech ledvinovníku západního, což je strom.  
 

Sezamová semínka rostou na něžně kvetoucí bylině

 
Celý arabský svět zná sezamovou pastu tahina nebo výtečný sezamový olej, u nás se drobná bílá semínka používají hlavně k dozdobení a dochucení slaného pečiva. Sezam indický se pěstuje jako jednoletá bylina v tropických oblastech. Drobná semínka dozrávají v tobolkách.  
 

Pistácie dozrávají v "hroznech" 

 
Kdo by neznal pistáciovou zmrzlinu! Pěstování pistáciových ořechů je velice zajímavé a nejvíc na světě jich vyprodukují farmy v Íránu. Jeden strom za sezonu vyplodí až 200 kilogramů populárních ořechů. Oříšky dozrávají v latách, které svým tvarem připomínají hrozen. Skořápka každého ořechu puká ještě na stromě, čímž signalizuje dozrávání. Uvnitř tvrdé schránky je oříšek, který je zbarven v tónech od žluté až po typicky zelenou.  
 

Buráky jsou luštěnina podobně jako čočka

 
Podzemnice olejná je velmi zajímavá rostlina, plodem je semeník uschovaný pod zemí. Suché skořápkové plody – buráky, arašídy ve