Tipy Letušky

Historickým vláčkem vyšplháte z Bolzana až do Dolomit

Vydáno 19. 8. 2016 | Letuška.cz Redakce
Za zážitky se můžete vydat do severoitalského města Bolzano. Historickým vlakem se dostanete téměř až ke zdejší přírodní raritě – unikátním pyramidám, které stvořila příroda a ledovec.

Historickým vláčkem vyšplháte z Bolzana až do Dolomit

Máme pro vás prázdninový tip na výlet do Dolomit na severu Itálie v Jižním Tyrolsku. Jistě víte, že tento půvabný, svébytný kraj byl součástí Rakousko-Uherska a lidé, kteří zde žijí, jsou vlastně tak trochu stále naši krajané. Ostatně, můžete to zažít i na talíři, zdejší jihotyrolská kuchyně je plná vína, houskových knedlíků, zelí, sýrů, koláčů, šunky a slaniny – tyrolského špeku (Tiroler Speck). Při cestě na jih k moři nebo hlouběji do vnitrozemí Itálie budete tímto krajem možná projíždět. Zastavte se v Bozenu (italsky Bolzano), kupte si víno, místní proslulá jablka, ochutnejte speck a užívejte si pohodu. Také můžete na malé letiště do Bozenu přiletět letadlem Zdejšímu kraji se říká jižní střecha Evropy, je tu přívětivé počasí až do listopadu a nekonečné množství možností pro procházky a výšlapy.

Jako za starých časů vyfuníte historickým vlakem až k pyramidám

  • Z Bozenu můžete vystoupat lanovkou až do osady Ritten (italsky Renon). Domovská hora zemského hlavního města Bozen, dosažitelná během několika minut lanovkou Rittnerbahn, dokáže nadchnout fantastickým 360° výhledem na vrcholky Dolomit, možnostmi pěší turistiky přímo z vinic až do výšky 2200 metrů.
  • Speciálním zážitkem je jízda úzkorozchodným vláčkem z roku 1907, spojujícím osady Maria Himmelfahrt (Maria Assunta), Oberbozen (Soprabolzano), Wolfsgruben (Costalovara, Lichtenstern (Stella di Renon) a Klobenstein (Collalbo).
  • Více informací ZDE
  • Rittenské zemní pyramidy (Rittner Erdpyramiden) můžete navštívit právě díky lanovce nebo vláčku. K přírodnímu unikátu, který vznikl erozí v místě, kde vládl ledovec, se dostanete pohodlně pěšky. Turistická trasa začíná v Klobensteinu (Collalbu) a není nijak fyzicky náročná.